Kategoriler
Genel

YASTIK ALTI ALTIN

Yastık altı altın Türkiye ekonomisi amacıyla namacıyla mühim?
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yastık altı altının ekonomiye nasıl kazandıracağını açıklamasının sonrası eksper isimler yastık altı altının namacıyla mühim olduğunu açıkladı.

Bakan Nebati, yastık altı altının ekonomiye kazandırılması amacıyla 1 Mart’tan itibaren 81 ilde en az 1 adet olmak üzere 2022 senesinde da 1500’ün üstündeki kuyumcunun sisteme dahil olacağı çalışmaların başladığını açıkladı. Peki yastık altı altın ekonomiye namacıyla kazandırılmalı?

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan “Altının ekonomiye kazandırılması bizim büyüme dinamiklerini artıracaktır.” dedi.

A Haber’e konuşan Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, İstanbul Altın Rafinerisi CEO’su Ayşen Esen, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan ve Takvim gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem yeni ekonomi paketini ve yastık altı altının ekonomi amacıyla önemini değerlendirdi.
Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan:

“Türkiye’nin yeni ekonomi modelinin dinamiklerinden biri vatan amacıyla tasarruflara eğilmek. Yurt amacıyla tasarruflara baktığımız vakit en mühim kaynak TL hesapları.

 

Türkiye’de mühim ölçüde ekonomiye girmemiş bir altın var. Bunun ekonomiye kazandırılacak büyüme dinamiklerinden birinin altın olması gerekiyor.

Zira dışarıdaki tasarrufların bilhassa faiz kanalıyla ve düşük kur politikasıyla ekonomiye girip kısa vadeli bir fayda sağlayıp yalnız çıkarken çok zararlı etkisi olduğunu gördük. Altının ekonomiye kazandırılması bizim büyüme dinamiklerinin artıracaktır.

TL hacminde bir denge olması gerekiyor. Ancak şimdilik ekonomiye kazandırılamamış ve ekonomideki canlılığı sağlama potansiyeli çok yüksek olan altınların ekonomiye bankacılık sistemi üstünden kazandırılması kredi kanalarını daha da etkileyecek ve büyümemizi yukarıya doğru taşıyacaktır.

Altında dönüşüm çok çok olacağını düşüyoruz. Yastık altında olanları sisteme kazandırmamız gerekiyor. Önce bir bunları bankacılık sistemine alalım.” ded

 

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş:

“KDV bizler amacıyla sürpriz oldu bilmiyorduk. Bundan bizler de çok memnun olduk. Hazine burada gelirinden belli ölçüde fedakarlık ediyor ama şu anda dünyanın içersinde varolduğu enflasyon ve fiyat artışları ülkemize de belli ölçüde yansıdı. Ülkemizde enflasyonun aşağı doğru çekilmesi bilhassa dar gelirli vatantaşların yüzde 1’i KDV ödemesi üstünlük olacak. Böyle bir fedakarlık yapmış oldu, bu da son derece sevindirici. Altın Dönüşümlü TL Mevduatı ve KGF kredi kullanma hususları mühim. Bizde Denizbank olarak 2016’da Ziraat Bankası ile Nefes Kredisi’ni başlatan bankayız. Kamuyla birlikte yola devam ettik.

Türkiye bir KOBİ ülkesidir. İstihdamın 4/3 ihracatın yarıdan çoğu ve iç üretimin mühim bir bölümü KOBİ’ler üstünden oluyor. İşte bu yüzden KOBİ’lere destek şart. Onlar ekonominin ana omurgası. Doğru kaynak doğru yere verilirse son derece faydalı olur. Verilen destekler sasenear çok iyi sasenear. Eskiye göre çok yüksek ve tatmin edici sasenear.” dedi.

İstanbul Altın Rafinerisi CEO’su Ayşen Esen:

“Yıllardır emek sunduğumuz bir proses daha verimli bir devreye doğru ilerliyor. Bugün ülkenin günü. Biz yastık altındaki altının ne kadar kıymetli olduğunu anlatmaya çalışıyoruz ve ekonomiye kazandırıldığında ne kadar faydalı olacağını anlatıyoruz.

Halkımız altının altın olarak görmek istiyor. İşte bununla alakalı çözümler getirildi. KAD-SİS sitemi var. Bunlar kısa vakitte 81 ile yaseneacak ve bin 500 nokta olacak. 10 bin olacak sistem farklı. KAD-SİS yazılıma dayalı ve çok güvenilir bir sistem.” dedi.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir:

“Türkiye ekonomisi büyüyen ve ilerleyen bir ekonomi. Devamlı kaynağa gereksinimi olan paraya dayalı ekonomi. Ne vakit para musluklarını açarsak ekonomik büyüme ve endüstri yatırımları hızlanıyor. Eğer para muslukları kısılırsa büyüme sürati da düşüyor.

Geçtiğimiz sene oluşturulan uygulamalarla birlikte biz hem yatırım iştahımız devam ettirirken hem de carı açığımızı azalttık. Bu bizim amacıyla çok mühim. Tüketici ne kadar sıkıntıdaysa yapımcı de o kadar sıkıntıda. Ancak buna karşın işlerin devam ettiğini ve yatırımların dürdüğünü ifade etti.

Bu teşvikler ortamında ticari kredi kartların daha süregelen kullanılması ve onların limitlerinin artırılması bizler amacıyla çok mühim. Biz bunun amacıyla ricalarda bulunmuştuk. Verilen kredilerin refinansmanda kullanılamaması amacıyla mühim. Bu Türkiye’nin aleyhinde kullanıldı. Bunu Merkez Bankası Başkanı geçen toplantıda anlatmıştı.” dedi.

Takvim gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem:

“Bu KDV indirimin asli besin maddelerinde olması mühimydi. Biz hep enflasyonu konuşurken asli besin maddelerin enflasyon üstünde çok etkili olduğunu ve vatandaşın en çok enflasyonu hisseti yer olduğunu altını çizmiştik.

Burada yüzde 7’lık bir indirim sahip olunan yani bu İndirimle 92 liralık ürünü 100 liraya alıyorken bundan sonra 92 liralık ürünü 93 lira olarak alacaksınız. Bu indirim etiketlere yansıyacak olması çok mühim.

Bu indirimleri pazartesi günü bir kapmaya olarak market ve markalarda görecek olmamız da çok olumlu.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir