Kategoriler
Genel

yatırım gelişmesi

İtalyan şirketleri, Türkiye’de yatırım yapma konusunda ciddia adımlar atıyor. Meydana getirilen son anketlerde, İtalya-Türkiye ortaklığında yeni pazarlara girilmesi gerektiği belirtiliyor. İtalyan şirketleri, Türk ortaklarıyla üçüncü ülkelerde yatırım yapma konusunda istekli. Yapılan ankete katılanların yüzde 88’i, bir İtalyan-Türk ortaklığının üçüncü bir pazara girmesini pozitif karşılayacağını ifade etti. Türkiye’de yatırım icra eden İtalyan şirketlerinin, Türk partnerlerle birlikte üçüncü ülkelerde beraber iş yapma konusuna ciddi düzeyde pozitif yaklaştıkları ortaya çıktı.

Roma merkezli Uluslararası Politikalar Çalışma Merkezinin (CeSPI), IXE araştırma şirketine kasım – aralık 2021 döneminde yapmış oldurdığı Türkiye’de iş yapan İtalyan şirketlerine yönelik araştırma anketinin sonuçları “İtalya-Türkiye: Asya ve Afrika’ya doğru bir köprü” başlıklı çevrim içi toplantıyla paylaşıldı. Farklı sektörden 95 şirket temsilcisinin katıldığı ankette, İtalyan yatırımcıların Türkiye’de iş yapmaktan yüzde 79 oranında memnun olduğu belirtilirken, Türkiye’de yatırım yapılmasını öteki İtalyan şirketlerine tavsiye edenlerin oranı da yüzde 86 olarak ölçüldü. Ankete katılanların yüzde 86’sı, Türkiye pazarını sağlam bulduğunu belirtti.

Türkiye bağlamında çalışmanın bölgedeki veya Afrika kıtasındaki diğer ülkelere erişimi kolaylaştırabileceğine inananların oranı yüzde 93 olarak ölçüldü. Yüzde 93’lük dilimde yer alanların yüzde 88’i de bir İtalyan-Türk ortaklığının üçüncü bir pazara girmesini pozitif yönde karşılayacağını bildirdi. Toplantıda moderatörlüğü üstlenen CeSPI Türkiye Gözlemci Koordinatörü Valeria Giannotta, İtalya ve Türkiye ilişkilerinin dostluktan daha öte derin tarihi bağ ve diplomatik ilişkilere haiz bulunduğunu belirterek, “Farklı sektörlerde önemli tamamlayıcı unsurlara dayanan bir ilişkiden bahsediyoruz ve bu tamamlayıcılığın çekirdeğini iş dünyası oluşturuyor.” dedi.

İtalya Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Piero Fassino da bu anketin iki noktayı öne çıkardığını ifade ederek, “Üzerinde birleşilen bir görüş var ki; İtalyan şirketlerinin Türkiye’yi stratejik ve güvenli bulduğudur.” Fassino, “İtalyan şirketlerin, Türk partnerlerle birlikte üçüncü ülkelerde iş yapma mevzusundaki isteği enteresan halde yüksek.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan desteksı Furkan Karayaka da Kovid-19 salgının yol açtığı küresel sağlık krizinin pek çok alanda etkisini gösterdiğini buna karşın Türkiye’nin ekonomik açıdan bundan az etkilendiğini ve 2021’de çift haneli büyüme beklediklerini söylemiş oldu. İtalya’nın önemli bir tecim ortağı bulunduğunu vurgulayan Karayaka, “1600 kadar İtalyan şirketinin Türkiye’de yatırımı var. CeSPI’nin bu anketi, bizim İtalyan şirketlerine yönelik bundan sonraki faaliyetlerimiz için son aşama değerli.” dedi.

30 milyar dolar hedefi
Türkiye’de kısa süre önce görevine süregelen İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Giorgio Marrapodi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a itimat mektubunu sunduğu törende, Cumhurbaşkanı’nın iki ülke ticaret hacmini 30 milyar dolar seviyesine çıkarma hedefinden bahsettiğini aktardı. Marrapodi, İtalyan şirketlerinin Türkiye’deki yatırımlarıyla ilgili olarak, “Hem Ankara’da hem İstanbul’da görüştüğüm şirketlerin temsilcilerinde buradaki işleriyle alakalı son derecede tatmin olduklarını gözlemledim.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Ömer Gücük de Türkiye ve İtalya arasındaki ikili ticaret hacminin salgın sonrası dönemde zamanı rekorunu kırarak 23 milyar dolar seviyesine ulaşmış olduğunı ve iki ülkenin 30 milyar doları hedeflediğini belirtti.

Gücük, “İtalya, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ülkeleri içinde 2. Tecim ortağı.” dedi. Büyükelçi Gücük, bu yıl içinde hükümetlerarası zirvenin üçüncüsünü ve ek olarak Türkiye-İtalya Ortak Ekonomik ve tecim Komitesi (JETCO) toplantısını düzenlemeyi fakatçladıklarını söylemiş oldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir