Kategoriler
Genel

YENİ DÖNEM

Araç sahipleri dikkat! Trafikte yeni dönem
Trafik yönetmeliğinde farklılığa gidildi. Son dönemde trafik k’aza oranları yükselen scooterların kullanıcıları bundan sonra akşam saatlerinde fosforlu yelek giymek zorunda. Taksi, minibüs ve otobüslerde çocuklar amacıyla güvence kemeri koşulu getirildi.
İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda Ulaştırma Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın katkılarıyla hazırlanan Karayolları Trafik Yönetmeliği Değişiklikleri 16 Ağustos itibariyle yürürlüğe girdi.

2021-2030 yıllarını amacıylae alan Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve Eylem Planı tarafında yönetmeliğin iki maddesinde oluşturulan kritik farklılıklar şöyle:

ÇOCUKLARA ÖZEL EMNİYET KEMERİ

Taksi, minibüs ve otobüslerde çocuk güvence kemeri mecburi oldu. Böylece taksilerde en az 1 adet; minibüs ve kentlerarası yolcu nakliyeciliği yapan ve bu madde kapsamında güvence kemeri bulundurulması ve kullanılması mecburi olan otobüslerde ise toplam koltuk adedinin en az 10’da 1’i kadar ‘çocuk bağlama sistemi’, kamuoyunda tanınan adıyla ‘üç nokta güvence kemeri’ olacak.

KEMER YOKSA ARAÇ HAREKET ETMEYECEK

Yönetmeliğe ilaveten ‘2918 sayılı Kanunun 78’inci maddesine istinaden prosedür oluşturulan araçlarda tespit edilen sürücü ve yolcular lüzumlu koruyucu tertibatları usulüne makul olarak takmadan aracın karayolunda seyrine izin verilmez’ hükmü eklendi. Böylece Karayolları Trafik Kanunu’nun 78. maddesinde düzenlenen ‘Belirli sürücülerin ve yolcuların, araçların sürülmesi esnasında koruyucu tertibat kullanmaları mecburidur’ hükmü yönetmeliğe de girmiş oldu.


MOTORCULARA GÖZLÜK ZORUNLU OLDU

Son dönemde yaşanan trafik k’azalarının mühim öğeyi durumuna gelen scooterlern ile elektrikli bisikletler de Trafik Yönetmeliğine dahil edilirken, çevrimiçi alışverişin yükselmesi ile bilhassa kent içersinde sayıları yükselen motosikletlerle alakalı de planlama yapıldı. Motorlu bisiklet, motosiklet, elektrikli bisiklet sürücülerinde esasen mecburi olan kaskın yanına ‘Gözü dış tesirlere karşı koruyacak, görüşe engel olmayacak, normal fikiri bozmayacak renkli ya da renksiz’ koruma gözlüğü takma koşulu getirildi. Fakat kaskında koruma gözlüğü olanlar bundan istisna tutuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir