Kategoriler
Genel

YENİ DÖNEM !

Tapuda yeni dönem! O değişiklık yürürlüğe girdi
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yönünden hazırlanan “Tapu Planlarında Yanılma Sınırının Belirlenmesi Hakkında Yönetmelik” Resmi Gazete’nin günümüz sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yönünden hazırlanan “Tapu Planlarında Yanılma Sınırının Belirlenmesi Hakkında Yönetmelik” Resmi Gazete’nin günümüz sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tapu sicilini meydana getiren tapu kütüğü, kat mülkiyeti kütüğü ve tapu planlarına ilişkin, aplikasyon ve yüz ölçümü hesabı gibi teknik prosedürlerde sarfedilen yanılma sınırının tanımlanmasına yönelik usul ve esaslar belirlendi. Buna göre, kadastro çalışmalarının tamamlanmasından sonra değişik teknik ve idari altyapı ile imal edilen bilgiler aynı sistem üstünde prosedür görmeye başladı. Bugünün teknolojilerine makul, çağdaş bilgi teknolojileri altyapısı kullanılarak oluşturulan çalışmalarla tescil edilen bir parsel ile 1920’li senelerde o günün teknik kapasitesine göre tespit edilen bir parsel aynı tapu sicil sistemine kayıtlı birer taşınmaz olarak görülüyor.

Doğruluk ve hata kavramları, kadastro çalışmalarının teknik yönleri olan haritacılık faaliyetlerinin esasını oluşturuyor. Buna göre, yönetmelikte yanılma sınırına planlama getirildi.

Yanılma sınırı hesabı belirlenecek
“Tapu planının üretim tekniği ve ölçeğine göre hesaplanan, taşınmazın zemindeki sınırları ile ölçü ve yüz ölçümü değerleri arasındaki ölçü tekniğine göre bilimsel olarak kabul edilebilir farkı” diye ifade edilen yanılma sınırının alakalı bölgelerde belirlenmesi amacıyla teknik komisyon kurulacak.

Kadastro veri modeline makul olarak, net koordinatlı (arşiv onaylı) geometriler ile geçici koordinatlı geometriler ayrı ayrı değerlendirilerek değişik yaklaşımlar ile yanılma sınırı hesabı belirlenecek.

Aynı civarda bilgiye ulaşmanın önü açılıyor
Kısa sürede yapılacak planlamaler neticesi Genel Müdürlük, veri yayılan parsel sorgu, internet tapu gibi tüm platformlarda, yüz ölçümü bilgi kapasitesi yanına yanılma sınırını da ekleyerek, taşınmaz piyasasının tüm taraflarının aynı civarda bilgiye ulaşmasının önünü açmayı hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir