Kategoriler
Genel

YENİ DÜZENLEME !

Maaşlara yeni düzenleme! Detaylar belli oldu
Bakan Bilgin, memur-emekli temmuz zammı devresini işaret ederek, enflasyon farkı ve ücretlerde yeni düzenlemelerle bütün kesimlerin rahatlayacağını açıkladı. Enflasyon farkı ve ek artış çalışmasının gündemde bulunduğu belirtiliyor.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın ardından Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanı Vedat Bilgin de temmuz ayında enflasyon farkı, ücretlerde yeni düzenlemelerle bütün kesimlerin rahatlayacağını açıkladı.

Çalışma Sosyal Emniyet Bakanlığı, asgari ücretliye “ara zam” amacıyla de çalışma başlattı.

Bakan Bilgin, “Temmuz ayında bütün çalışanların yüzünü güldürecek, ‘enflasyona karşı devletim benim yanımda’ dedirtecek bir düzenlemeyi, Türkiye gerçekleştirecek haldedır” dedi.

Bakan Vedat Bilgin, emeklilere yalnızca enflasyon farkı değil, sosyal korumalarını destekleyecek bir çalışma yürüttüklerini açıkladı.

Başkan Erdoğan, Kabine Toplantısı ardından yaptığı açıklamada, “Temmuz ayında enflasyon farklarıyla, Ocak ayında ücretlerdeki yeni düzenlemelerle her kesimi rahatlatacağız” açıklamasını yapmıştı.

Çalışma Ekonomisi Araştırma Topluluğu’nun programına katılan Bakan Bilgin de Türkiye’nin, çalışanlara enflasyona karşı “devletim benim yanımdadır” dedirtecek bir düzenlemeyi gerçekleştirecek halde bulunduğunu söyledi.

FABRİKA DUVARINA YAZDIK

Asgari ücretten vergi alınmaması konusu ile ilgili büyük çaba gösterdiklerini bildiren Bakan Bilgin, “Öğrenciyken Cebeci seviyesinde bir fabrika vardı. 120 bireyin falan çalıştığı bir yerdi. Oranın duvarına birkaç arkadaşımla birlikte ‘asgari ücret vergi dışı kalsın’ diye yazdığımızı hatırlıyorum. ‘Bütün her şeyden devlet vergi alıyor; ama hiç olmazsa ücretin asgari ücret kısmından vergi alınmasın’ fikiri bizim alanımızda çalışan bütün hocaların da s’avunduğu bir ilkeydi.”

“Bunu yapmak bize nasip oldu. Geçen senenin sonucunda asgari ücreti yüzde 50 oranında artıran bir karar aldık. Ama temel orada mühim karar ise asgari ücret düzeyinde bütün ücretlerin vergi dışı kalmasıydı. Bu, tarihi bir adımdır” dedi.

SOSYAL REFAH DÜZENLEMESİ BEKLENİYOR

Sabah’ın haberine göre, Kamu çalışanlarının alım gücünü arttırmak amacıyla toplu sözleşmede yer alan enflasyon farkının üstünde bir sosyal refah düzenlemesi bekleniyor.

Kamu çalışanlarının ek göstergesindeki 600 puanlık artış yerel yönetim personelinin ödenen sosyal denge tazminatı, mükafat tutarı, özel hizmet, denetim, bölgelere göre ek tazminatın tutarı, ölüm yardımı gibi çoğu sosyal destek kalemini de artıracak.

Bütün kamu çalışanlarında 600 puanlık ek gösterge artışı en yüksek devlet memurunu artıracağı amacıyla memurlara oluşturulan bütün ek ödemeler de yükselecek.

Başarılı olan memura en yüksek devlet memuru aylığının yüzde 200’üne kadar verdiği mükafat tutarı da artacak.

“YENİ ÇALIŞMA YÜRÜTÜYORUZ”

Enflasyon tahribatına karşı çalışanları koruyacaklarını altını çizen Bakan Vedat Bilgin, “Önümüzde temmuz devresi var. Kamu emekli, çalışanları, özel sektör, Bağ-Kur ve detaylı konumdaki emekliler de dahil hepsini kapsayan, yalnızca enflasyon farkını değil, sosyal konumlarını destekleyecek bir çalışma yürütüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir