Kategoriler
Genel

YENİ GERİLİM !

Yeni gerilim! Tam 30 muhabere uçağıyla bölgeye girdiler
Çin Halk Kurtuluş Or’dusu’na (PLA) ait 30 muhabere uçağının, Tayvan’ın ‘Hava Sav’unma Tanımlama Sahası’ (ADIZ) ilan ettiği bölgeye girdiği bildirildi. Söz hususu ihlal Çin ile Tayvan arasında devam eden gerilimi tırmandıracağı ön görü ediliyor.

Tayvan Sav’unma Bakanlığının resmi Twitter hesabından oluşturulan açıklamada, 6 “J-16”, 8 “J-11”, 4 “J-10”, 2 “SU-30” ve 2 “SU-35” muhabere uçağı ile 2 KJ-500 erken ikaz ve denetim uçağı, 4 “Y-8 ELINT” elektronik istihbarat uçağı, 1 “Y-8 EW” deniz nakliye uçağı ve 1 “Y-8 ASW” deniz devriye uçağının hava sav’unma sahasının güneybatı seksiyonuna girdiği belirtildi.

Açıklamada, uçakların telsizle ikazldığı, as2keri devriye uçakları ile hava sav’unma r2oket sistemlerince takibe alındığı aktarıldı.

Uçuşlar, Tayvan otoritelerinin senebaşından bu yana bildirdiği, en çok sayıda uçağın katıldığı “ihlal” oldu.

Uluslararası hukukta tarifi bulunmayan ve rastgele bir uluslararası otorite yönünden denetlenmeyen ADIZ, genellikle ülkelerce tek doğrultulu ilan ediliyor. Tanımlama sahası, ülkenin tanımlı hava sahasını ihlal niyeti olmayan sivil uçakları kapsamına almıyor yalnız bölgeye giren as’keri uçaklar, potansiyel teh’dit değerlendirilerek ikazlıyor.

Pekin’in 2021’de Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun sene dönümünün kutlandığı 1 Ekim ve izleyen günlerde, Tayvan’ın ADIZ ilan ettiği bölgeye çok sayıda uçakla girmesi, bölümde gerilimi yükseltmişti.

Tayvan Sav’unma Bakanlığı, 1 Ekim’de 38, 2 Ekim’de 39, 3 Ekim’de 16 ve 4 Ekim’de 56 muhabere uçağının hava sav’unma tanımlama sahasına girdiğini bildirmişti.

4 Ekim’deki uçuşlar, Tayvan’ın kayıtlarını tutmaya başladığı Eylül 2020’den bu yana bir günde belirleme ettiği en çok sayıda uçağın katıldığı “ihlal” olmuştu.

Uçuşların adedinin ve sıklığının, Rusya-Ukrayna Sav’aşı’nın gündem olmasıyla 2022’nin başından itibaren azaldığı gözlenmişti.

– Biden’ın Tayvan’ın sav2unmasına destek veren sözleri bölümde gerilimi arttırmıştı
ABD Başkanı Joe Biden’ın 23 Mayıs’ta Japonya’yı ziyareti esnasında “Çin’in Tayvan’a saldırması halinde as’keri karşılık verileceğine” dair sözleri taraflar arasında gerilime sebep olmuştu.

Çin Dışişleri Bakanlığından oluşturulan açıklamada, “ABD, Çin halkının (Tayvan’la ilgili) egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma kararlılığını hafife almamalıdır.” ifadelerine yer verilmişti.

Çin or’dusu, Biden’ın sözlerine misilleme olarak 25 Mayıs’ta ada etrafında as’keri tatbikat düzenlemişti. Sav’unma Bakanlığı, tatbikatın, “ABD ile Tayvan’da ayrılıkçılarının son günlerdeki iş birlikçi faaliyetlerine karşı ikaz” niteliğinde olduğunu bildirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir