Kategoriler
Genel

yeni gözbebeği

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ)’ın üzerinde uzun zamandır çalışılan müthiş bir hamlesi dünyaya duyuruldu. Müdafa sanayiine yeni ürünler kazandıran TUSAŞ, milli ve yerli imkanlarla Süpersonik İHA (İnsansız Hava Aracı) geliştirdi. Savunma kaynaklarından edindiğimiz bilgiye göre; Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), bir süredir Süpersonik İnsansız Hava Aracı geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyordu. ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef uçak Sistemi üzerinden geliştirilen Süpersonik İHA, tehlikeli sonuç görevler üstlenecek.

Resmi olarak ilk defa tanıtıldı
TUSAŞ’ın, uzun bir süredir Süpersonik İHA geliştirmek üzere çalışmalarını sürdürüyordu. Geliştirilen Süpersonik İHA, TUSAŞ tarafından çıkarılan ‘Sınırlı Aşmak’ adlı kitapta resmi olarak ilk kere tanıtıldı. Süpersonik İHA; elektronik-saldırı, elektronik-destek ve sahte hedef şeklinde biroldukça tehlikeli sonuç görevi icra edebilecek. En önemli görevi ise ‘düzmece Hedef’ olacak.

Bu doğrultuda Süpersonik İHA için özel algoritmalar ve faydalı yükler geliştiriliyor. Ocak 2022’de TUSAŞ’ta meydana gelen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir tören esnasında, Süpersonik İHA’nın ikinci prototipi ekrana gelmişti. ŞİMŞEK’e kıyasla bile oldukça ince olan Süpersonik İHA, kıç tarafında mini bir turbojet motora sahip. Yaklaşık 3 metre uzunluğundaki Süpersonik İHA, isminde da anlaşılabileceği üzere 1+ Mach hıza ulaşabiliyor.

Süpersonik İHA’nın testleri devam ediyor
ANKA ve AKSUNGUR şeklinde insansız hava çalgıları ile farklı hava platformlarından atılabilecek Süpersonik İHA’nın kontrol faaliyetleri, halihazırda devam ediyor. İHA’nın denetimü, ANKA ve AKSUNGUR İHA’ların yer kontrol istasyonu (YKİ) üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Hatırlanacağı üzere TUSAŞ, kısa süre önce ŞİMŞEK Hedef Uçağı’nı da harp başlıklı şekilde hava platformlarından atılabilir hale getirmişti. Düzmece hedef’ olacak
Çalışmalar sonucunda Süpersonik İHA, özellikle düşman hava savunma sistemleri ve elektronik-harp unsurları için ‘sahte hedef’ rolü oynayabilecek. Bu, Düşman Hava Savunmasının Bastırılması ve İmhası (SEAD/DEAD) görevleri için de eleştiri öneme haiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir