Kategoriler
Genel

YENİ HAFTAYA DİKKAT !

Altın yatırımcısı yeni haftaya dikkat! Ka’sırga aslında geliyor
Altın fiyatlarındaki yukarıya yönlü hareket devam eder iken JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon, “Ka’sırga tam orada, yolun aşağısında, bize doğru geliyor” demişti. Ka’sırga beklentisi piyasaları sarsan eder iken Finans Analisti Şevket Apuhan, altının çok yakında 1100 lira olacağını söyledi.

Fed’in agresif faiz adımları karşısında büyümenin yavaşlamasına dair en’dişeler, piyasalarda ciddi durgunluk korkularını harekete geçirirken altın fiyatları amacıyla çok sert bir i’kaz geldi. ‘F’ırtına değil k’asırga’ diyerek yatırımcıyı uyaran JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon, “Kendinizi hazırlasanız iyi olur. Şu anda hava biraz güneşli, işler iyi gidiyor, herkes Fed’in bunu halledebileceğini düşünüyor. O k’asırga tam orada, yolun aşağısında, bize doğru geliyor” ifadelerini kullanmıştı.

ABD’de özel sektör istihdamının son ayda beklentilerin çok altında kalmasıyla ons altın Perşembe günü 1870 dolara çıkarak 9 Mayıs ardından en yüksek seviyeyi görmüştü. Dün ise de gün içersinde 1.874 doları test eden değerli metal, tarım dışı istihdam ardından kazançlarını silerek 1850 doların altını test etti.

ABD’de tarım dışı istihdam son ayda 390 bin ile beklentilerin üstünde artarken saatlik kazançlarda da yavaşlama oldu. İşsizlik oranında pandemi evveli yüzde 3,6 oranı de korundu. ABD Merkez Bankası Fed’in istihdama zar’ar vermeden yapmak istediği para politikası amacıyla son bilgiler olumluydu. Böylece Haziran ve Temmuz’da 50’şer baz puanlık faiz artışı beklentisi de kuvvetlendi.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ise enflasyonun şimdilik zirveye ulaşmadığını, birkaç ay devam eden aşağı yönlü okumaların görülmesi gerekliliğini belirtti. Mester, Fed’in ileriki iki toplantısının her birisinde faiz oranlarının yarım puan artırılması gerekliliğini ifade etti.

Gram altın yatırımcısının yüzü güldü
Dolar/TL kurunun dün 16,54 civarını görmesi altının gram fiyatına 2022 yılının zirvesini getirdi ve 993 liraya yükseldi. Kapalıçarşı’da prosedür gören 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu hafta yüzde 2 ye yakın değer kazandı.
1100 lira beklentisi
Finans Analisti Şevket Apuhan Mynet’e yaptığı değerlendirmesinde gram altın amacıyla fiyat tahminini paylaştı. Apuhan gram altın fiyatlarına dair beklentisini şu sözlerle açıkladı:

“Özellikle son zamanlarda gittikçe yükselen belirsizlik ve bu belirsizliğin uluslararası ilerlemelerle de desteklenmesi neticesi ‘Güvenli liman’ arayışı ehemmiyet kazanıyor. Bu arayış ise en çok altın fiyatlarına yansıyor ve bu yansıma neticesi altında r’ekor üstüne r’ekor kırılıyor. Kısa vadede rastgele bir rahatlatıcı ilerleme de ufukta gözükmemekte. Jeopolitik r’isklerin yükselmesi da paniği tetikliyor. Bununla birlikte dünyada yükselen enflasyon neticesi merkez bankaları faiz sil’ahına sarılmış durumdalar. Özellikle, Fed faiz artırımında bulundukça dolar güçleniyor ve çekilen faiz kılıcı ons altını da direk etkiliyor yalnız faiz artırımlarının getirdiği belirsizlikler ve olumsuz beklentiler altının her defasında tekrar atağa geçmesine yol açıyor. Şu an amacıyla yakın dehemmiyetde altının değer kaybedeceğini yorumlamamıza yol açacak bir ilerleme de yok. Dolayısıyla bu yıl ortamında gram altını süreli iniş ve çıkışlardan sonra 1100 lira düzeyinin üstünde görmemiz sürpriz olmayacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir