Kategoriler
Genel

YENİ HAMLE

Yunanistan’dan Türk İHA’larına karşı yeni hamle
Türkiye’nin ürettiği “Aksungur” ve “Akıncı” gibi yeni kuşak İHA sistemleri, Yunanistan’ı panikletti. Türk İHA’larına karşı çözüm arayan Yunanistan, İsrail ile iş birliğine gitmeye hazırlanıyor.
Yunanistan’ın mühim basın organlarından olan Kathimrini gazetesi, Yunanistan’ın son iki ay içersinde adalar ve ülkenin başka kritik tesislerinin Türk İHA’larından korunması amacıyla aktif çalışma yürüttüğünü yazdı.

Kurulan bu yeni altyapının, Türk İHA’larına karşı bir elektronik şemsiye vazifiyeti görmesi planlanıyor. Sistem insanız hava araçlarının uçuş planlarını bozmak ve onları iletişimsiz bırakmak amacıyla İsrail teknolojisini kullanıyor.

Yazar Vassilis Nedos “Üzerinde çalışılan düzenin temel olarak İsrail’in Demir Kubbe düzenine benzediğini yalnız Yunanistan’ın gereksinimleri tarafında topçu roketlerinden ziyade adaların ve başka sınır bölgelerinin coğrafi şartlarına makul İHA karşıtı bir sistem” olduğunu yazdı.

İsrail’in Rafael Advanced Defense Systems firması yönünden yeni tasarlanan Drone Dome – Drone Kubbesi adından anlaşılacağı gibi insansız hava araçlarına karşı koymak amacıyla geliştiriliyor. Burada İHA sistemlerinin iletişimlerini ve GPS’lerini bozarak İHA’ları tesirsiz duruma getirmeyi amaçlıyor. Rafael firması Yunanistan amacıyla düzenin özelleştirilmiş versiyonlarını sunuyor.
Geçtiğimiz Şubat ayında emekli Yunan general Evangelos Yeorgusis Meriç Nehri’nden Yunan adaları Kastellorizo ​​ve Meis’e derli toplu uçuşlar yapan Türk İHA’larının Yunanistan amacıyla ciddi bir sorun olduğunu açıklamıştı. T’SK envanterinde belirleme edilen Bayraktar TB2 ve ANKA tarzı İHA’ların Yunan muhabere gemilerinin hareketleri ile adalarda belirleme edilen Yunan a’skeri öğeleri incelemek amacıyla bu bölümde günde 3-4 uçuş gerçekleştirdiğini yazmıştı.

Bayraktar TB2 ve ANKA gibi insansız hava araçlarını durdurmak amacıyla Yunanistan sık sık F-16’ları bölgeye gönderiyor. Bu hal Yeorgusis’e göre Yunanistan amacıyla sürdürülebilir bir olay değil. Hem de Yeorgusis, “Yunanistan’ın bununla kafaya çıkması esasen basit değil ve Türkiye bölümdeki İHA miktarını ve uçuş miktarını artırırsa daha da z’orlaşacak.” ifadelerini kullandı.

Atina idaresi Türk İHA’larının Yunanistan’a karşı olan üstünlüğünün farkında. Bundan dolayı Türk İHA’larının kapasitelerini azaltmak amacıyla Drone Dome’un kuvvetli sensörlerini kullanmayı planlıyor. Hem de Drone Dome düzeninden alınan radar ve amaç verilerinin Yunan savunma ağı ve s’avunma sistemleriyle birleşik edilmesi planlanıyor. Bu şekilde belirleme edilen İHA’ların mümkün bir çatışmada hava s’avunma sistemleriyle v’urulması amaçleniyor.

Yunanistan ve İsrail s’avunma ilişkileri 2010’lu yıllardan itibaren giderek artıyor. 2021 senesinde Yunan Hava Kuvvetleri ile İsrail odaklı Elbit Systems şirketi arasında, Yunan Hava K’uvvetleri K’omutanlığı mensubu pilotların eğitim faaliyetleri amacıyla 1.68 milyar ABD Doları değerinde bir uyuşma imzalanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir