Kategoriler
Genel

YENİ KA’MİKAZE

Türkiye’nin yeni k’amikazesi! İlk kez meydana çıktı
Türk sav’unma sanayisi içeriğinde geliştirilen yeni k’amikaze insansız hava aracı (İHA) Kargı, ‘EFES-2022 Tat’bikatı’ kapsamında ilk kez görücüye çıktı.

Lentatek, EFES-2022 Tat’bikatı kapsamında yerli ve milli imkanlarla ilerlettiği İHA’ları sergiliyor.

Türk Sil’ahlı K’uvvetlerinin gereksinimleri kapsamında T’ÜBİTAK desteği ile Lentatek yönünden başlatılan Kargı Projesi, ilk kez meydana çıktı.

Türk sav’unma sanayisi amacıyla çoğu ilki barındıran Kargı Projesi, düş’man birleşik hava sav’unmasında yer alan radarları ve düş’manın satıhtan havaya silah sistemlerini baskı altına alıp tahrip edebilme özelliğine sahip bulunuyor. Lentatek, tamamladığı altyapı hazırlıklarıyla Kargı’nın seri üretimi amacıyla de gün sayıyor.

Hava aracı, yer sistemleri, seyrüsefer ve otomatik uçuş denetim sistemi tasarımı ve üretimi ile sistem yazılımı aynı vakitte proje yürütücüsü olan Lentatek yönünden yaşama geçirilen Kargı Projesi yerli ve milli çözümlerle seri üretime yaklaşıyor.
Lentatek’in milli ve yerli olarak ilerlettiği hava aracı ve yer sistemleri ile ilk başarılı uçuşunu 2018’de sağlayan Kargı’nın yabancı menşeili bileşenlerini yerlileştirme çalışmaları neticesinde RF arayıcı başlık ve tahrip sistemine ek olarak, uçuş motoru, fırlatma motoru (füze motoru), link sistemi, pervane ve yakıt tankı gibi alt sistemleri de tamamiyle yerli olarak geliştirildi.

Kargı Projesi, Lentatek öncülüğünde ASELSAN, TÜBİTAK SAGE ve TEI iş birliği ile yürütülüyor.

Yoğun bir Ar-Ge çalışması neticesinde geliştirilen Kargı, maliyet ve vakit üstünlükleri ile Türk Sil’ahlı K’uvvetlerine güç katacak.

Kargı, düş’man birleşik hava sav’unmasındaki r’adarların ve düş’manın satıhtan havaya sil’ah sistemlerinin baskı altına alınması ve tahrip edilmesi amacıyla TÜBİTAK desteğiyle, yerli ve milli kaynaklarla geliştirildi.

Hava aracı, f’üze motoru yardımıyla aynı vakitte saklama kutusu olarak sarfedilen kanisterlerden fırlatılıyor. Düşman hava sahasında uzun vakit gezinerek, hava sav’unma r’adarlarını pasif kalmaya z’orlayan hava aracı, üzerindeki RF arayıcı başlık ve tahrip sistemi ile amacı bulup başarı ile imha edebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.