Kategoriler
Genel

Yeni karar

Rusya Lideri Vladimir Putin, yakında arkadaş olmayan ülkelerden gaz için yalnız rubleyle ödeme kabul edeceklerini açıkladı.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD ve Avrupa Birliği’ne (AB) m’al tedarikinde ödemeyi dolar yada avro ile almanın artık anlam ifade etmeyen bulunduğunu belirterek, “dost olmayan ülkelere doğal gaz satışının ödemelerinde Rus rublesine geçmeyi planlıyoruz” dedi.

Putin, başkent Moskova’da hükümet yetkilileriyle gerçekleştirmiş olduği görüşmede, yapmış oldurımların etkilediği Rus ekonomisine dair değerlendirmelerde bulundu. Batılı ülkelerin, Rus varlıklarını dondurarak gayrimeşru adımlar attığını vurgulayan Putin, “Batı aslen kendi para birimlerine yönelik güveni z’edeledi. Şimdi hepimiz dolar ve avro cinsinden yükümlülüklerin yerine getirilemeyebileceğini biliyor” diye konuştu.

Putin, Rusya’nın ihracatta ödemeleri dolar ve avro ile almasının anlam ifade etmeyen olduğuna işaret ederek, “ABD ve AB’ye m’allarımızı tedarik ederken ödemeleri dolar, avro ve bazı para birimleri üzerinden almanın artık bizim için asla bir anlam ifade etmediği açıktır. Arkadaş olmayan ülkelere organik gaz satışının ödemelerinde Rus rublesine geçmeyi planlıyoruz” dedi. Söz mevzusu değişikliğin yalnızca ödemelerdeki para biriminde değişim yaratacağını belirten Putin, “Rusya, daha önce imzalanan sözleşmelerde belirlenen fiyat ve hacim esaslarına göre naturel gaz arzını sürdürecektir. Bazı meslektaşlarımızın aksine, güvenilir bir ortak ve tedarikçi olarak ticari itibarımıza kıymet veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Putin, doğal gaz satışında ödemelerin rubleye çevrilmesine yönelik sürecin başlatılması için Rus hükümetine ve Gazprom’a talimat verdiğini sözlerine ekledi. Ruble açıklamanın arkasından kıymet kazandı Rus hükümeti, Rusya’ya yönelik “arkadaş olmayan” ülkeler listesini 7 Mart’ta onaylamıştı. Onaylanan listede ABD, Avrupa Birliği ülkeleri, Birleşik Krallık, cenup Kore, Japonya, Ukrayna, İsviçre ve Singapur gibi ülkelerin yanı sıra Rusya’ya yapmış oldurım uygulayan 15 ülke daha içeriyor. Putin’in açıklamalarının arkasından dolar/ruble paritesi yüzde 3’e yakın gerileyerek 3 Mart’tan bu yana ilk defa 100’ün altına indi..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.