Kategoriler
Genel

YENİ ŞARTLAR

Rusya sav’aşın durması amacıyla yeni şartını açıkladı
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna konusu ile alakalı müzakerelere işaret ederek, “Taleplerimiz konusu ile alakalı kapsamlı belgelerin imzalanmasıyla ope’rasyonlar sona erecek” dedi.
Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları devam ederken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, iki ülke arasındaki son hale dair yeni açıklamalarda bulundu.

 

Lavrov, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sunmuş olduğu şartları hatırlatarak, “Bahsettiğim konularda kapsamlı belgelerin imzalanmasıyla ope’rasyonlarımız sona erebilir. Biz her vakit her türlü meseleye karşı diplomatik çözümden yana olduk, Zelenskiy müzakere önerdiği vakit Başkanımız kabul etti, müza’kereler devam ediyor.

Ukrayna delegasyonu evvel müz’akerelere müz’akere olsun diye başlasa da daha sonra belli bir diyalog gelişti. Ancak birilerinin, büyük bir olasılıkla ABD’lilerin, Ukrayna delegasyonunun daimi olarak elinden tuttuğu ve bana göre muhakkak asgari düzeyde olan taleplerimizi kabul etmelerine izin vermediği hissi var. Ancak her şeye karşın proses devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“BATI GÜVENİLMEZ BİR GARANTÖR”
Batı ile ilişkilerine ve batılı ülkelerin Ukrayna konusu ile alakalıki tavrına değinen Lavrov, “Muhtemelen, o vakit Batılı meslektaşlarımızın vicdan kalıntılarına çok çok güvendik. Sonuçta, Normandiya formatı Fransızların inisiyatifiyle oluşturuldu. Rusların orada normal bir şekilde yaşaması ve Batı’nın hali normalleştirmek amacıyla her şeyi yapacağına dair emniyet verdiler. Batı bu k’rizin çözümünde güvenilmez bir garantör. Çünkü Rus karşıtı desteklerine devam ediyorlar. Ukrayna ile alakalı durumdan, yaptırımlar durumdan soyutlansak bile Batı’nın davranışları, hem ana para birimlerinin üretildiği dünyanın bir parçası olarak, hem ekonomide ortak olarak, hem de altın rezervlerinin depolanabileceği ülke olarak güvenilmez olduğunu doğruluyor” diye konuştu.

“UKRAYNA’DAKİ RUS HALKINI KORUMAK İÇİN BAŞKA SEÇENEĞİMİZ YOKTU”
Kendilerinin sunmuş olduğu emniyet garantileri ile alakalı önerilerinin batılılar yönünden öneme alınmadığını ve Ukrayna konusu ile alakalı ope’rasyonlardan diğer seçeneklerinin kalmadığını sav’unan Lavrov, “Biz emniyet garantileri konusu ile alakalı önerilerimizi ilettik. Batı ise Ukrayna ve NATO konularında görüşmeyi reddetti. Bu koşullarda, Donbass’ta çatışmaya hazır olarak bo’mbardımanlar başladığında Ukrayna’daki Rus halkını güvenliğini sağlamak amacıyla diğer seçeneğimiz yoktu. Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti’ni tanıdık, onlarla karşılıklı yardım anlaşması imzaladık ve Devlet Başkanı, taleplerine cevap olarak özel as’keri ope’rasyon emri verdi. Hazırlanan ve özel ope’rasyon yardımıyla önlenebilen Donbass’ı ele geçirmeye yönelik planlarla alakalı en kötü en’dişelerimizin nasıl doğrulandığını bildiğinizden, ilaveten Pentagon’un Ukrayna’nın çoğu şehrinde yürüttüğü çok tehlikeli as’keri biyolojik uygulamanın varlığını gösteren gerçeklerin alana çıktığını bildiğinizden eminim. Batı’nın Rusya karşıtı projesini bozmayı başardık” şeklinde konuştu.

“UKRAYNA YÖNETİMİNİN POLİTİKASINI CİDDİYE ALMAM GERÇEKTEN ZOR”
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin, Yahudi asıllı olduğunu ama Nazi yanlısı kararlar aldığını savunan Lavrov, “Başkan Zelenskiy, Yahudi asıllıyken nasıl Nazi olabildiğini açıklarken ve bunu tam Ukrayna’nın Büyük Vatanseverlik Sav’aşı kahramanlarının anıtlarının korunmasına dair anlaşmadan alan okurcasına çekildiği vakitlarda belirtirken ve bahsettiğim eğilimleri şahsi olarak korurken, bunu çok üzülerek, büyük bir utançla karşılıyorum. Ukrayna yönetiminin siyasetini öneme almam aslında zor. Aynı şekilde, devlet diğernlığı yetkilerinin ilk aşamasında, tiyatroda oynarken ve dizi çekerken bile Rus dilinin rastgele bir biçimde zar’ar görebileceğinin aklının ucundan bile geçmediğine dair emniyet veriyordu. Buyurun, yaşam kimin sözünün ne kadar kıymetli olduğunu kanıtlıyor” dedi.

“PUTİN’İN İLK YILLARINDA DA BATI İLE İLİŞKİLERE AÇIKTIK”
Rusya’nın Batı ile ilişkilerine değinirken Rusya lideri Vladimir Putin’in ilk yıllarındaki yaklaşımlarını da anımsatan Lavrov, “Putin’in yönetiminin başlarından, yani 2000’lerin başından itibaren Batı’ya karşı açıktık. Hatta Başkanımızın müttefikliğe yakın olarak tanımladığı şekillerde dahi işbirliği yapmaya hazırdık. Ne yazık ki bu işe yaramadı. Batılı ülkeler de dahil olmak üzere, bütün ülkelerle işbirliğine kuşkusuz açık olmaya devam ediyoruz. Gerçi Batı’nın bu şekilde davrandığı koşullarda biz rastgele bir girişimde bulunmak niyetinde değiliz, kendilerinin amacıylae girdikleri çıkmazdan nasıl çıkacaklar bakalım” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE DAHİL BİRÇOK ÜLKEYİ TEH’DİT EDİYORLAR”
ABD’nin, Rusya karşıtı politikalarına değinirken Rusya ile diyaloğu olan çoğu ülkenin de teh’dit edildiğine de ilgi çeken Lavrov, “Birçok ülke uluslararası tavırlar nedeniyle dolardan nasıl uzaklaşacağını düşünmeye başladı bile. Çünkü bugün oldu yarın diğersına da olabilir. Onlar (ABD), dünyanın dört bir yanına diplomatlarını gönderiyor. Kendi diplomatlarına bulundukları ülkelerin diplomatlarına Rusya ile ilişkilerini kesmesi taleplerini iletiyorlar. Aksi takdirde yaptırımlarla teh’dit ediyorlar. Bu tür çalışmalar ufak ülkelerde yürütülürken, yalnız bu tür ültimatomlar ve talepler Çin, Hindistan, Mısır, Türkiye’ye yöneltildiğinde bu ABD’li meslektaşlarımızın gerçeklik duygusunu kaybetmesi ya da süper değer kompleksidir. Bu durumları esasen bütün normları aşıyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir