Kategoriler
Genel

YENİ ZAM

Milyonlarca emeklinin ve memurun temmuz ayı zamlı maaşlarıyla geliri arttı. Bilindiği gibi enflasyon emekli ve memurların maaşlarını da belirliyor. Ocak zammı için geri sayım sürerken hükümete yakın gazetelerden memur ve emekli maaşlarına yönelik iddialı rakamlar gelmeye devam ediyor. 14 milyon emekli, 5 milyon kamu çalışanı ve 8 milyondan fazla asgari, ücretli için yeni maaş artışları yaşanacak. Yeni yılda ek zamla birlikte artışlar enflasyonun da üstünde olacak. 6 aylık enflasyon oranlarına göre belirlenecek olan emekli ve memur zammı için iki veri belli oldu.

ZAM OCAK AYINDA

Bir sonraki memur zammı ocak ayında yapılacak. Ocak ayındaki memur zammı 6 aylık enflasyon farkı aralık ayında tespit edilen (Ocak ayı başında açıklanan) yıllık enflasyon artış oranından aralık ayı yıllık enflasyon artış oranının çıkarılması sonucu belli olacak.

2023 MEMUR VE EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Haziran ayında yapılan zam sonrasında; Temmuz ayının Haziran ayına göre ve ağustos ayının temmuz ayına göre enflasyon farkları toplandığında enflasyondaki 3,83 artış TÜİK tarafından tespit edilmiş oldu.

Kalan 4 ayın bir önceki aylara göre enflasyon farklarının da toplanıp 3.83’e eklenmesiyle 6 aylık enflasyon farkı belli olmuş olacak. Diğer 4 ayın enflasyon oranlarının açıklanmasıyla birlikte enflasyon farkı ortaya çıkacak.

MAAŞLARI NE KADARA KADAR YÜKSELECEK?

Gerçekleşecek olan enflasyonun yüzde 15 oranında gerçekleşmesi halinde memurların en az yüzde 15’lik zam alacağı tahmin ediliyor.

Yüzde 15 oranındaki enflasyon farkı ile en düşük emekli maaşının 6 bin 078 TL’den 6 bin 990 TL’ye yükselmesi bekleniyor. En düşük memur maaşının ise 9.105 TL’den 10 bin 470 TL’ye yükselmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir