Kategoriler
Genel

YEŞİL HİDROJEN

Türkiye amacıyla ilk olacak! Tesis amacıyla imzalar atıldı
Balıkesir’de kurulması plan edilen Türkiye’nin ilk yeşil hidrojen tesisi amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.
Güney Marmara Kalkınma Ajansı’ndan (GMKA) oluşturulan bildirime göre, “Yeşil Hidrojen Tesisi” amacıyla hazırlanan iş birliği protokolüne imzalar, GMKA, Enerjisa Üretim, Eti Maden, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ve Aspilsan Enerji yetkilileri yönünden atıldı.

 

İş birliği protokolü kapsamında yüzde 100 enerji dönüşümünü sağlama yolunda sahip olunan teknolojilerle karbon salımının düşürülmesinde fosil yakıtlar yerine ikame edilebilecek en büyük potansiyele sahip seçenek enerji kaynağı yeşil hidrojenin, Enerjisa Üretim’e ait Bandırma Enerji Üssü’nde üretimi ve tüketimi amacıyla start verildi.

Açıklamada, törende yaptığı konuşmaya yer verdiği Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, projeyi sahiplenen bütün kuruluşlara teşekkür etti.

İş birliklerini ve bir araya gelme kültürünü çok ehemmiyetsediklerini kaydeden Dönmez, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kamuda meydana gelen bu birikimi özel sektör ile beraber kullanmamız, buralardan güzel başarı hikayeleri çıkarmamız lazım. Bakanlığın bakış açısı oldukça somut ve uygun projeleri desteklemektir, hem de ‘Bandırma Enerji Üssü’ gibi kuruluşlarımızca ortak bir vizyon belirlenmiş alanlarda yapılacak çalışmaların, Türkiye’de KOBİ’lere, akademiye, girişimcilere yarar sağlaması amacıyla Bakanlık kaynaklarının harekete geçirilmesi de mümkündür.”

– “TÜRKİYE VE DÜNYA İÇİN ÖNEM TEŞKİL EDİYOR”

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı ve MAM Başkan Vekili Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil ise söz hususu protokolün Türkiye’de ve dünyada çok ehemmiyet teşkil ettiğini belirterek, kamu ve özel sektörün bir arada olmasının ehemmiyetinden bahsetti.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdullah Güç de etkinlik gösterdikleri bölgenin potansiyelinin farkında olduklarını belirterek, “Hidrojen hususu ile ilgili çok çalışmalar gerçekleştirdik, üstüne çok baş yorduk. Geldiğimiz noktada teknolojinin üstünlükleri ve kuruluşlarımızın yaptıkları Ar-Ge çalışmalarında ciddi ilerlemeler kat etmesiyle bu işi bundan sonra somut olarak konuşabilir duruma geldik.” ifadelerini kullandı.

– ETİ MADEN BU YIL ÖNEMLİ TESİSLERİN TEMELİNİ ATACAK

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Serkan Keleşer de bu sene yaşama etkinliğe alacakları bor karbür tesisi yardımıyla mühim katma değerler sağlayacaklarını belirterek, bu sene “ferro bor tesisi” ile “cevher amacıyladeki lityumun elde edilmesi amacıyla üretim tesisinin” esasını atacaklarını anlattı.

Çok ehemmiyet verdikleri “sodyum bor hidrür üretiminin” yatırımı amacıyla çalışmalara başlayacaklarını açıklayan Keleşer, “Hidrojen hususu ile ilgili da borun çok büyük üstünlükleri var ve bu üstünlüğü kullanarak katma sayısal değeri yüksek, katı bor-hidrojen bileşiklerinin üretimine odaklanacağız. Bu hususta da Eti Maden elinden gelen desteği sunarak bu iş birliğinin geliştirilmesine katkı sunacaktır.” açıklamasında bulundu.

Aspilsan Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy, bu protokolde bulunmanın kendileri amacıyla çok mühim olduğunu belirterek, “Türkiye’de şirketlerin bu yönde bir girişiminin olması asıl itici kuvveti oluşturuyor. Hidrojen hususu ile ilgili dünyada ilerlemeler sürerken Türkiye’nin bu hususta çalışmalarını süratlendirmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

– “TÜRKİYE HİDROJEN KONUSUNDA ÖNEMLİ POTANSİYELE SAHİP”

Enerjisa Üretim Üst Yöneticisi (CEO) İhsan Erbil Bayçöl, hidrojen hususu ile ilgili Türkiye’nin mühim bir potansiyel barındırdığını ve süratli hareket edilerek bu hususta Türkiye’de lider olunması gerekliliğini bildirdi.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı Enerji Yöneticisi Mehmet Volkan Duman, törende gerçekleştirdiği sunumda hibrit sistemler ile ilgili bilgi verdi. Duman, Türkiye’nin enerji dönüşüm sürecine ve ülke amacıyla ilk olacak yeni enerji sistemlerinin potansiyeline değindi.

Güney Marmara’nın hidrojen ekonomisini canlandırma girişimlerine en elverişli bölge olduğunu izah eden Duman, bölgenin Türkiye’nin en verimli yenilenebilir enerji santrallerini barındırdığını bildirdi.

Enerjisa Üretim Proses İzleme ve Ar-Ge Çalışmaları Müdür Yardımcısı Kahraman Çoban, Aspilsan Enerji İstanbul Ar-Ge Müdürü Dr. Emre Atay, TÜBİTAK MAM Kıdemli Başuzman Araştırmacı Doç. Dr. Fehmi Akgün ve Eti Maden Teknoloji Geliştirme Dairesi Başkanı Derya Maraşlıoğlu da törende sunum gerçekleştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir