Kategoriler
Genel

YOK OLDU !

70 milyar dolar yok oldu! Herkes şaştı kaldı
Bloomberg’in Milyarderler Endeksi’ne göre Meta CEO’su Mark Zuckerberg sene başından bu yana 70 milyar dolar kaybetti.
Bloomberg’in Milyarderler Endeksi’ne göre Meta CEO’su Mark Zuckerberg, seneye 125 milyar dolarlık bir servetle başladı. Fakat o zamandan bu yana yüzde 55’in biraz üstünde bir oranla düşüş yaşayarak serveti 55,3 milyar dolar olarak kaydedildi. Hatta Forbes, Zuckerberg’in servetini 53,4 milyar dolar olarak belirledi.

Facebook, Instagram, WhatsApp ve Oculus’un sahibi olan Zuckerberg, Ekim 2021’de bütün platformları Meta ismini verilen ve metaverse’e yoğunlaşan bir çatı altında birleştirdi. Fakat ünlü CEO, o zamandan beri çok çalkantılı bir süreçten geçti. 2021’in son çeyreğinde Facebook’un aşağı yukarı bir milyon günlük aktif kullanıcıyı kaybederek kullanıcı sayısındaki ilk düşüşünü bildirmesi de bu süreçte Zuckerberg’in yaşadığı p’roblemlerden yalnızca biriydi.

İşe alımları azalttı
Meta CEO’su ilaveten sene ortamında Facebook muhbircisi olarak tanınmış Frances Haugen’in, Instagram’ın genç kızlarda yeme bozukluklarına ve in’tihar düşüncelerine namacıyla bulunduğunu gösteren bir rapora sahip bulunduğu dahil pek çok iddia ile karşı karşıya kaldı.

Şirket, nisan ayında da metaverse yatırımlarına ağırlık verilenni ve metaverse projelerinde çalışan 10.000’den çok şahıs bulunduğunu söyledi.

Fakat gelişen dönemlerde başka teknoloji şirketlerinde bulunduğu gibi Meta da 2022’de işe alımları azalttı. Reuters, Meta’nın bu sene amacıyla mühendis alım h’edefini aşağı yukarı üçte bir oranında azalttığını bildirdi.

Zenginler listesi
Meta CEO’su 20. sıraya kadar gerilirken listenin ilk beşinde ise tanıdık isimler yer aldı. Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, zenginler listesinin ilk sırasına yerleşirken, Musk’ı sırayla Hintli sanayici Gautam Adani, Amazon’un Kurucusu Jeff Bezos, Fransız iş insanı Bernard Arnault ve eski Microsoft CEO’su Bill Gates takip etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir