Kategoriler
Genel

YÖRÜK’TEN BAŞARI

Yörük’ten büyük başarı: İlk saha vazifeine başladı
“Kendi katagorisinde yeni bir çağ açacak” sloganıyla Türk s’avunma sanayisi içeriğinde geliştirilen bir z’ırhlı kara aracı daha ilk saha vazifeine başladı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, bugüne kadar ilerlettiği bütün vasıtalarla dışsatım başarısı yakalayan Nurol Makina, bu geleneği Yörük 4X4’le sürdürüyor.

Türkiye’nin z’ırhlı kara aracı üreticilerinden Nurol Makina, 2017 yılındaki Uluslararası S’avunma Sanayii Fuarı’nda “kendi katagorisinde yeni bir çağ açacak” sloganıyla Yörük 4X4’ü ilk kez tanıttı.

Yörük amacıyla geliştirme, test ve üretime hazırlık faaliyetlerinin yürütüldüğü sırada çoğu ülkeden talepler alınmaya başlandı. Nurol Makina, seri üretim hazırlıkları bitmeden Yörük 4X4 amacıyla ilk dışsatım sözleşmesini imzaladı. Yörük 4X4 amacıyla dışsatım sözleşmesi oluşturulan ülke adedi kısa vakitde 4’e yükseldi.


Üretime hazırlık ve pazarlama faaliyetleri kapsamında değişik ülke ve bölgelerde tanıtılan, z’orlu testlere tabi tutulan Yörük 4X4’ün ilk kullanıcısı ise bir Afrika ülkesi oldu. Yörük 4X4’ün Çad sokaklarında vazife yapar iken çekilen görüntüleri kamuoyuna yansıdı. Çad kısa bir vakit evvel gene Nurol Makina yönünden imal edilen Ejder Yalçın 4X4 z’ırhlı muharebe vasıtalarını envanterine katmıştı.

Diğer müşterileri amacıyla Yörük 4X4 teslimatlarına hazırlanan Nurol Makina, yeni dışsatım görüşmelerini de sürdürüyor.
– HAFİF Z’IRHLI ARAÇTA YENİ BİR SAYFA
Emniyet güçleri ve as’keri birliklerin tüketimi amacıyla geliştirilen Yörük 4×4, kullanıcısına, hafif z’ırhlı vasıta katagorisinde en üst civar mobilite ve koruma performansı vadediyor. Araç, kullanıcı isteklerine göre ayarlanabilir yüksek civarda balistik ve mayın/el yapımı p’atlayıcı koruması sağlıyor.

V şeklindeki monokok gövdeye sahip vasıta, ilerlemiş transfer organlarıyla kırsal ve kentsel alanlarda süratli ve yüksek manevra kabiliyetiyle vazife yapabiliyor.

Yörük 4X4, modüler tasarımı yardımıyla yüksek yoğunluklu çatışma ortamlarında muharip, personel taşıyıcı, hava savunma ve keşif aracı gibi roller üstlenebiliyor.
Segmentindeki başka vasıtalara kıyasla daha yüksek sürat ve üstün koruma sunması yardımıyla Yörük 4×4, VIP konvoylarında koruma aracı olarak da kullanılabiliyor.

Araç, 7,62 ve 12,7 milimetre makineli tüfek, 40 milimetre b’omba atar, hava ve ta’nksavar gibi sil’ah sistemleriyle donatılabiliyor.

8 ton ağırlığa, 4 ton taşıma kapasitesine sahip Yörük 4X4, 7 şahsa kadar personel taşıyabiliyor.
Z’orlu hava ve arazi şartlarında emniyetli malzeme ve mühim’mat taşımak amacıyla Yörük 4X4’ün pikap versiyonu da geliştirildi. Yörük pikap, sil’ah taşıyıcı olarak kullanıcısına at’eş desteği vermek amacıyla de kullanılabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir