Kategoriler
Genel

yükselecek mi

Brüksel’deki Olağanüstü Liderler Zirvesi’ne Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da olmak üzere 30 ülkenin lideri katılıyor. Ekonomist Hatice Kolçak, herkes tarafınca dört gözle beklenen “zirvenin ekonomiye yansılamaları iyi mi olacak?” sorusunu değerlendirdi. Eleştiri NATO Zirvesi, Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO karargahında başlıyor. Brüksel’deki Olağanüstü Liderler Zirvesi’ne Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da olmak üzere 30 ülkenin lideri katılıyor.

Ana gündem maddesi: Rusya ve Çin
Zirve öncesi izahat meydana getiren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik ataklarının sonuçlarını ele alınacağını, Çin’in bu krizdeki görevinün tartışılacağını ve NATO’nun savunmasını güçlendirmek için atacağı adımlar hakkında yeni kararlar alınacağını belirtti. Ekonomiye yansıması nasıl olacak?
Bu gelişmelerin ekonomiye yansılamaları da merak ediliyor. Ekonomist Hatice Kolçak, bu konuyu değerlendirdi. İşte Kolçak’ın açıklamaları:

Piyasalar; NATO Zirvesi’nden Rusya Ukrayna savaşıyla ilgili alınacak yatırım kararlarını bekliyor. Bunu tabiki karşılığı ne olur diye bakmak lazım. Öncesine gittiğimizde ons altın dünden bu yana terfi etti. Buna bağlı olarak gram altın da yükseldi. NATO’da yapmış oldurımların artması yönünde beklenti MTI tutarlarını artıracaktır. Bu da enflasyonun artması demek. Tüm bu yaptırımlar; altın fiyatlarını ve petrol fiyatlarını artırdı.

NATO’da bu yapmış oldurım kararlar devam ettirilerse yada yenileri eklenirse altın fiyatları da petrol fiyatları da artacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir