Kategoriler
Genel

YUMURTA FİYATLARI

YUM-BİR’den fiyat açıklaması: Yumurtada fa’hiş fiyat yok, zar’ar ediyoruz
Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, Ticaret Bakanlığının KDV indirimi evvel yumurta fiyatlarının yükselmesine dair müfettiş görevlendirmesini değerlendirerek, “Müfettişlerin görevlendirilmesini destekliyorum zira ben yapımcı olarak zar’ar ediyorum, yumurtayı anca maliyetine verebiliyorum. Fahiş fiyata satma durumum yok. Müfettişler bunu açığa çıkarır.” dedi.
Afyon, AA muhabirine, yumurta fiyatlarındaki artış tartışmasına dair değerlendirmede bulundu.

 

Piyasada yumurta fiyatlarıyla alakalı olumsuz bir algı oluşturulmaya çalışıldığını ve sektörün de bu algıya kurban gittiğini açıklayan Afyon, “Bakanlık müfettişi bize zarar vermez, yarar sağlar. Müfettişlerin görevlendirilmesini destekliyorum zira ben yapımcı olarak zar’ar ediyorum, yumurtayı anca maliyetine verebiliyorum. Fahiş fiyata satma durumum yok. Bunu müfettişler açığa çıkarır. Sektör zar’ar ederken, ‘kar ediyor’ algısı gerçekleştirmek haksızlıktır.” diye hususştu.

Afyon, tüketiciyi yanıltıcı tarzdaki birtakım mamüller nedeniyle tüm yumurtaların pahalı sanıldığına işaret ederek, şu şekilde devam etti:

“Gerçek olmadığı durumda ‘gezen tavuk, organik yumurta’ adı altındaki satışlar, ambalajı süslü yumurtalar var. Kar marjı yüksek marketler var. Ben de görüyorum, 10’lu yumurta 22 lira, 25 lira. 10 yumurtanın 22 lira, 25 liraya satılması fahiştir. Organik sertifikası doğruysa ‘peki’ derim. Çünkü alıcının rızası vardır, saygı duyarız ama benim 1 liraya satamadığım yumurtayı pahalı göstermek sektörüme oluşturulan haksızlıktır. Vatandaşımız gerçekte ucuz aldığı yumurtayı bile ‘yumurta pahalı’ iddiasına takılarak pahalı görüyor.”

“YUMURTA FİYATINI ALICI TARAFI BELİRLER”

Üretimden kaynaklı maliyet artışlarıyla boğuştuklarına işaret eden Afyon, maliyet artışları ve zararına satışlar nedeniyle şubat ayı başında fiyat artışı talep ettiklerini yalnız marketlerin bu taleplerini yerine getirmediğini söyledi. Afyon, marketlerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı KDV indirimi açıklamasından 2 gün evvel alım fiyatını artırdığını belirterek, “15 gündür artış talebine kayıtsız kalan marketler, KDV’nin indirileceği açıklamasından 2 gün evvel, alış fiyatını yükselttiğini açıklayıp, cuma günü raflarına zamlı fiyatı yansıtmışlardır, yani o günkü artışı marketler yaptı. Marketler 13-14 tedarikçiden alım yaptığı için, bu durumun genel yapımcı ile alakası yoktur. Bu zamma husus edilen büyük marketlerin uyguladığı, marketlerle tedarikçiler arasında oluşturulan market alım fiyatının yükselmesidir. Bize göre bu bir raslantı yalnız marketlerin bilerek ya da bilmeyerek yapıp yapmadığı husussu ile alakalı bir şey diyemeyiz. Bu hususnun 1500 yumurta yapımcısiyle alakası yok. Üreticinin satış fiyatını yükseltme lüksü yok. Çünkü yumurta fiyatını alıcı yönü belirler.” değerlendirmesinde bulundu.

Afyon, yumurtanın tanesinin yapımcıden çıkış maliyetinin ambalaj ve nakliyesiz 1 lira-1 lira15 kuruş seviyesinde olduğunu belirtirken, marketlerde şu anda yumurtanın satış fiyatının ortalama 1 lira 35 kuruş olduğunu söyledi.

“ELİMİZ TAŞIN ALTINDA”

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’nin besin ve perakende sektörüyle “Kazanan Türkiye” kampanyasına dair gerçekleştirdiği toplantıyı da değerlendiren Afyon, şunları kaydetti:

“Üretim maliyetimiz korunduğu müddetçe sonuna kadar kampanyaya destek vereceğiz. Maliyetlerimiz yükselmediği müddetçe fiyatta artış beklemiyoruz yalnız maliyet kıskacında çırpınıyoruz. Bunu toplantıda beyan ettim. Şu anda özel sektörün elinde lisanslı depolarda tespit edilen mısırın, alakalı bakanlıkların desteği sayesinde pazara açılmasını bekliyoruz. Biz yapımcılar olarak elimizin taşın altında olduğunu, geçmişten beri esasen yapacağımız bir şey varsa yaptığımızı ve bundan sonra da yapmaya devam edeceğimizi belirttik.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.