Kategoriler
Genel

Yumurta kabuğu

Yumurta, hemen her gün herkesin evinde yenen bir besin. Yumurta kabuğunun kalsiyum açısından varlıklı bir kaynak. Yumurta kabuğu ne işe yarar, iyi mi tüketilir? Yumurta kabuğunun faydaları nedir? Yumurta kabuğunun zararı var mı? Yumurta kabuğunu sakın atmayın! Bakın ne işe yarıyor…

Yumurta dünya üzerindeki en faydalı besin maddelerinden biri olarak bilinmektedir. Birçok yumurta çeşidi olsa da en sık tüketileni tavuklardan elde edilmiş yumurtadır. Özellikle kahvaltılarda sıklıkla tüketilen yumurtada B12, fosfor, selenyum, çinko, demir şeklinde vitaminler bulunur. Tam bir sıhhat deposu olan yumurtanın şifası kabuğuna kadar işlemiştir. Meydana getirilen araştırmalar sonucu yumurta kabuğunun da çok faydalı maddeler içerdiği ve sağlığa fazlaca yararlı bir madde olduğu ortaya çıkmıştır.

İşte, Dyt. Hülya Çağatay’dan yumurta kabuğu faydaları ve tüketme yöntemleri:

Yumurta, yüzyıllardır insanlar tarafından gıda kaynağı olarak kullanılmaktadır. Bilinmiş olduğu üzere yumurta anne sütüne en yakın proteindir ve tam protein olarak isimlendirilir. Yumurta yalnız beyazı ve sarısıyla besleyici değil hem de kabukları ile de biroldukça besleyiciliğe haizdir. Yumurta kabuğu tozu, kemik metabolizması üzerinde pozitif bir etkiye haiz olan naturel bir kalsiyum ve stronsiyum, florin benzer biçimde elementlerin deposudır.

Yumurta kabuğunun faydaları nelerdir?
Bugüne kadar meydana getirilen deneysel ve klinik çalışmalar, farelerde ve insanlarda raşitizmi engelleyen etkisinde bırakır gösterdiğine dair yumurta kabuğu tozunun pozitif yönlerini ele almışlardır. Meydana getirilen bir çalışmada yumurtalıkları alınmış dişi sıçanlarda postmenopozal osteoporozun hayvan modellerinde kemik yoğunluğu üzerinde pozitif yönde bir tesir gözlenmiştir Menopoz sonrası hanımlarda ve senil osteoporozlu kadınlarda yapılan klinik çalışmalarda ise, yumurta kabuğu tozunun ağrıyı ve osteorezorpsiyonu azalttığını, hareketliliği ve kemik yoğunluğunu arttırdığını, kemik kaybını durdurduğunu göstermiştir.

Yumurta kabuğu gmeşhurk kalsiyum ihtiyacımızın ne kadarını sağlayabiliyor?
Meydana getirilen çalışmalar sonucu literatürdeki en doğal, ucuz ve biyolojik olarak kullanılabilir kalsiyum kaynağı yumurta kabuğu tozudur. Tek bir yumurta kabuğu bir yetişkinin gmeşhurk olarak ihtiyaç duyduğu kalsiyumun iki katını sağlar. Bu nedenle yarım bir yumurta kabuğu, erişkin insanların gmeşhurk ihtiyaç duyduğu Ca miktarını sağlamaktadır. Doğal olarak ki her yumurtanın kalitesi bir olmadığı benzer biçimde kabuk kalitesi de farklılık gösterir. Yumurta kabuğu kalitesi tavuğun beslenmesi ve çevresel faktörlerden etkilenmektedir.

Yumurta kabuğunu nasıl tüketebiliriz?
Tavuk yumurta kabuğunu Ca diyet takviyesi olarak kullanmanın en iyi yolu, dokuda ufak değişiklikler olduğu ve lezzette aslabir değişiklik olmadığı için kek, ekmek, pizza yada makarnaya eklemek için toz haline getirmektir. Ayrıca çorbaların ve kahvelerin içerisine eklendikten sonra de tüketilebilir. Fakat unutulmamalıdır ki yumurta; salmonella benzer biçimde gıda kaynaklı hastalıklara neden olan bakterilerin en sevmiş olduği konaklardan birisidir. Bundan dolayı yumurtanın kabuğunu toz haline getirmeden önce kabuğu iyice yıkanmalı, kaynayan su içine birkaç dakika atılmalı ve öyleki kurutulup toz haline getirilmelidir. Bu işlem bir baharat değirmeni veya blender ile kolayca yapılabilir.

Yumurta kabuğunun zararları nedir?
Yüksek seviyelerde kalsiyumda artışa neden olduğundan, kalsiyum fazlalığına niçin olabilir. Vücutta çok fazla kalsiyum bulunması; bulantı, kusma, halsizlik, düzensiz kalp atışı ve düşük tansiyon şeklinde etkisinde bırakır yaratmaktadır ve böbrek taşı oluşumu meydana getirmektedir.

Bundan dolayı ilk başlarda hekiminiz tarafından kalsiyum desteğine ihtiyacınız olup olmadığına bakılmalıdır. Çünkü vücudumuzda kalsiyum her vakit dengede kalmalıdır. Eksikliği zararlı olduğu benzer biçimde fazlasının da zararlı olduğu unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir