Kategoriler
Genel

YUNAN’A DESTEK

‘6’lı Masa’dan Yunanistan’a destek! Türkiye’yi s’uçladılar
4. toplantısını yapan ‘6’lı Masa İttifakı’ 10 maddelik bildirge yayınladı. Metinde Türkiye, Doğu Akdeniz’de stresi yükseltmekle s’uçlandı. Bildirgede, “Doğu Akdeniz ve Ege’deki güç dengelerinin aleyhimize değişmesine sebep olacak ve Türkiye’nin çok ebatlı dış siyasetine zar’ar verecek streslerden ve maceracı söylem ve siyasetlardan uzak kalınmalıdır” denildi.

ABD’nin burnumuzun dibindeki Yunan üslerine yerleşmesine, Yunan Başbakanı Miçotakis’in Amerikan Kongresi’nde ayakta alkışlanmasına, Atina’nın gayri as’keri statüdeki adaları sil’ahlandırmasına ise tek sözcük edilmedi.


CHP, DEVA, Demokrat Parti, Gelecek Partisi, İP ve Saadet Partisi’nden meydana gelen 6’lı masa dördüncü toplantısını önceki akşam yaptı. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun ev sahipliğindeki akşam yemeğinde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, İP Genel Başkanı Meral Akşener ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu buluştu. Toplantı ardından 10 maddelik ilkeler ve amaçlar bildirgesi yayımladı. Yunanistan’daki ABD üsleri ve Atina’nın gayri as’keri statüdeki adalarda sil’ahlanmasının görülmezden gelindiği bildirgede Türkiye, dış siyasetda stres üretmekle suçlandı. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine değinilen bildirgede şu ifadeler kullanıldı:

‘TÜRKİYE MACERACI’
“Türkiye’nin ter’örle mücadele bağlamında ortak tavır ve işbirliği konusundaki haklı talepleri, yalnızca N’ATO üyeliğine başvuran İsveç ve Finlandiya amacıyla değil, halihazırda üye olan tüm N’ATO üyeleri ve zaten tüm BM üyeleri amacıyla de geçerlidir. Bir taraftan bu hususta haklı taleplerimiz dile getirilirken başka taraftan Doğu Akdeniz ve Ege’deki güç dengelerinin aleyhimize değişmesine sebep olacak ve Türkiye’nin çok ebatlı dış siyaset gerekliliklerine zar’ar verecek s’treslerden ve maceracı söylem ve siyasetlardan uzak kalınmalıdır.” Türkiye’nin s’uçlandığı bildiride, Yunan Başbakan Miçotakis’in ABD Kongresi’nde yaptığı provokatif görüşmeye ise sessiz kalındı.

MİÇOTAKİS’LE AYNI ÜSLUP
Kongre’ye hitap eden Miçotakis, isim vermeden Türkiye’nin Yunan hava sahasını ihlal ettiğini iddia ederek, ABD Kongresi’nden Türkiye’ye yapılacak muhtemel sil’ah satışlarında Doğu Akdeniz’deki hali göz önünde bulundurmasını istemişti. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Türkiye karşıtlığıyla tanınan Senato Dışişleri Komitesi Başkanı Bob Menendez ile yaptığı görüşmelerde de bu konuyu detaylı bir şekilde gündeme getirdi. Yunan Başbakan’ın Kongre’deki konuşması ayakta alkışlanmıştı.

ADALARI SİL’AHLANDIRIYOR
Yunanistan, başta Limni-Semadirek olmak üzere Ege’deki çoğu adayı 1936 Montrö Antlaşması’nı dayanak göstererek 1960 yılından beri sil’ahlandırıyor. Lozan Antlaşması ve başka uluslararası anlaşmalarla Ege’deki adaların sil’ahsız olması şartı getirildiği durumda Yunanistan, Ege adalarını cep’haneliğe dönüştürdü. Lozan Antlaşması’na göre Atina’nın Limni, Sakız, Sisam ve İstanköy adalarında yalnızca emniyet amacıyla pol’is ve j’andarma bulundurma hakkı olmasına rağmen, Yunanistan, bu anlaşmaları hiçe sayarak on binlerce as’keri Rodos ve Midilli’ye yerleştirdi. 18 adayı sil’ahlandırdığı ifade edilen Yunanistan, son dönemlerde gayri as’keri statüdeki adalarda yaptığı tatbikatlarla da gündeme geldi.

TİYATRONUN BAŞROLÜNDE GİZLİ ORTAK H’DP VAR
H’DP’li eski vekil Ahmet Türk’ün ardından terörden tutuklu Selahattin Demirtaş da 6’lı masaya ayar verdi: “Kararsızlardan daha kararsızsınız.”

H’DP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Bir arada duracak ortak bir söylem oluşturamadınız. Gereksiz şeyleri tam bir kakafoni içersinde söylüyorsunuz. Kararsız seçmenden daha kararsızsınız” dedi, 6’lı masadaki genel başkanları topa tuttu:

AKŞENER’E: “Nasıl yani? Beraber masaya oturduğunuz liderleri seçimde eze eze yenip tek başına 360 milletvekili çıkararak anayasayı değiştirecek ve sonra da başbakan mı olacaksınız? Diğer partileri yenmek amacıyla mi altılı masada oturuyorsunuz? 360 onların, 360 da sizin, demek ki 720 vekili siz iki parti çıkarabiliyorsunuz.”

KARAMOLLAOĞLU’NA: “Ana muhalefet seçime tek başına girecek, başka ikisi ayrı girecek, kaldınız üç parti. İttifak yapıp yüzde yediyi aşarak Meclis’e girseniz en az 50 vekil de siz çıkarsanız, oldu 770 vekil.”

KILIÇDAROĞLU’NA: “Altılı masa beni ortak aday gösterirse haysiyet duyarım, diyorsunuz. Farz edelim yüzde 51’le seçildiniz ve partiniz de yüzde 28 oyla 230 vekil çıkardı. Oldu mu size bin vekil. Tüylerim diken diken oldu yeminle. Bir değil, iki anayasa yaparsınız.”

H’DP’li Ahmet Türk, “Nabza göre şerbet veriyorlar. Kılıçdaroğlu, Zap o’perasyonu amacıyla dua ediyor. İmamoğlu, Diyarbakır’da değişik, Rize’de değişik konuşuyor. Muhalefetin tutumu belirsiz ve bulanık” ifadelerini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.