Kategoriler
Genel

YÜZDE 100 KAZANDI

Ne dolar ne euro ne de kripto! En iyi yatırım aracı: Parasını o bölgeye yatıranlar yüzde 100 kazandı
Beykent Üniversitesi’nden Ekonomist Prof. Dr. Volkan Öngel, yatırım vasıtalarından altının son bir senede yüzde 100 getiri sağladığını söyledi.
Sıfır otomobillerdeki Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) düşeceğine yönelik beklentiler 2. el pazarını durgunlaştırdı. Konuyla alakalı açıklamalarda tespit edilen Ekonomist Prof. Dr. Volkan Öngel, “Hem vergi geliri kayıbına yol açacak hem de ithal vasıta talebini çoğaltarak cari denge ve kur üstünde o’lumsuz tesir yapacak bir ÖTV indiriminin yapılması uzak olasılık olarak gözüküyor” diye konuştu.

“2022 senesi Temmuz ayı itibari ile son senesinin en yüksek oranı olan yüzde 79,60’a ulaşan enflasyon ve döviz pazarındaki ilerlemeler kişileri varlıklarını güvenliğini sağlamak telaşı ile yeni yöntemler bulmaya yöneltti” diyen Beykent Üniversitesi’nden Ekonomist Prof. Dr. Volkan Öngel, “Bu yöntemlerden bazıları gayrimenkul ve arazi satın alımı gerçekleştirmek ya da “0” km otomobil alıp fiyatının artması ardından 2. elde satmak şeklinde gerçekleşmekte” dedi.

Son vakitlarda yaşanan otomobil pazarında satışların durgunluğu ve ÖTV indirimi beklentisi ile alakalı konuşan Öngel, “Ancak başka yandan TUİK sayıları Ocak-Haziran 2022 senesinde pazarın yüzde 35’e yakın yukarıya yönlü bir değişim ile haberlerden değişik bir tablo bulunduğunu göstermekte. İkinci el pazarında da sayılar benzer şekilde. Söz hususu sayılar ve ortamında bulunduğumuz ekonomik konjonktür göz önüne alındığında hem vergi geliri kayıbına yol açacak hem de ithal vasıta talebini çoğaltarak cari denge ve kur üstünde o’lumsuz tesir oluşturacak bir ÖTV indiriminin yapılması uzak olasılık olarak gözükmekte. Enflasyonist tesirlerde göz önüne alındığında bu şekilde harcama çoğaltıcı bir siyaset amacıyla konjonktür makul gözükmemekte” ifadelerini kullandı.

“Altının bir senedeki getirisi yüzde 100”
Tasarrufların nasıl değerlendirilebileceği ile alakalı yorumda tespit edilen Öngel, “Özellikle enflasyonist baskılar ve resesyon e’ndişelerinin ön planda bulunduğu buvakitlarda BIST tarafındaki ralli merak uyandırmış halde. Ancak lüzum son dönemdeki yükseliş lüzumse de resesyon beklentileri orta vadede borsa amacıyla bir oran yatay seyri yanında getirecek gibi duruyor. Uzun vakit Türk yatırımcıların da büyük dikkatini çeken ama 2022’de büyük hayal kırıklığı olan kripto para pazarında ise bir oran toparlanma sinyalleri mevcut. Yine de kripto para pazarı ortamında büyük tehlikeler barındırdığından portföy ortamında ki payın yüzde 5-10 civarını geçmemesi mühim olacaktır. Mevcut koşullarda en iyi yatırım aracı gene güvenilir liman olan altın ve gümüş olacak gibi gözükmekte. Altının son 1 senedeki getirisi TL bazında yüzde yüzden çok olmuş halde (9 Ağustos 2021’de 484 TL) ve bugüne 1024 TL seviyelerinden başlayan gram altın amacıyla dünya ekonomisindeki resesyon olasılıkinin kuvvetlenmesi ile beraber daha parlak günler uzak olmayacaktır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir