Kategoriler
Genel

YÜZDE 200 ZAM

Site aidatlarına yüzde 200 zam! Vatandaş başkaldırı etti
İstanbul’da kiralardan sonra site aidatları da astronomik şekilde arttı. ‘Enflasyon, döviz kuru, personel gideri, peyzaj masrafı’ gibi bahanelerle oluşturulan artışlar 7 ayda yüzde 200’e ulaştı.

İstanbul’da enteresan giderlerle şişirilen site aidatlarına oluşturulan zam yüzde 200’lere ulaştı. Aidatla beraber nerdeyse iki kira ödeyen vatandaşlar başkaldırıda. Uzmanlara göre site bütçeleri acilen denetlenmeli.

Yüksek kira artışlarının sonrası, ev sahibi ve kiracılar f’ahiş aidat oranlarıyla sarsıldı. Enflasyon ve döviz kurunu bahane eden fırsatçı site idareleri senelik aidatlara yüzde 200’e varan oranlarda zam yaptı. Halkalı’daki 3 bin 531 daireden meydana gelen konut projesinde senelik aidat kalemlerinde peyzaj bakımına 650 bin TL, golf araçlarının bakımına 60 bin TL, SMS ile bilgilendirmeye 18 bin TL yazılırken, çalışan maliyetleri amacıyla ise 15 milyon TL gider gösterildi. Yılın 7 ayında enflasyon bahane edilerek site aidatlarına iki kez zam yapan site idaresi 7 ayda aidatlara toplam yüzde 200 zam yaptı.

7 AYDA İKİNCİ ZAM

60 metrekarelik 1+1 konutta oturan bir daire sakininin senenin başında 296 TL olan aylık aidatı evvel 467 TL’ye, ikinci zamla ise 897 TL’ye yükseltildi. Site sakinleri, fahiş zam kararına Facebook gruplarında başkaldırı eder iken site idaresinin r’eaksiyonlara duyarsız kaldığı ilgi çekti. Yine Büyükçekmece’deki 2020 villalık projenin aylık aidat bedeli, 2 bin 900 TL’den evvel 3 bin 400 TL’ye sonrası 4 bin 100 TL’ye yükseltildi.

BÜTÇE DENETLENMELİ

Kiralardan sonra aidatları da ödeyemeyecek duruma geldiklerini bildiren site sakinlerinden Ç.S. kira zammına getirilen yüzde 25’lık sınırlamanın benzer şekilde site aidatlarına da uygulanmasının koşul olduğunu söyledi. Bina idare şirketlerinin enflasyonu ve kuru bahane edip fahiş zamlar yaptığını altını çizen Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin ise “Türkiye’de 30 bin bina idare şirketi var. Devlet bunların bütçelerini denetlemeli, site sakinleri de kesinlikle idare kararlarında etkin rol oynamalı” dedi.

EN SIK YAPILAN USULSÜZLÜKLER

Geliştirdiği site, plaza ve apartman yazılımıyla aidatları yüzde 30 düşürmeyi başaran Ali Emre Erişen, Türkiye’de toplu hayat alanlarının idaresinde ciddi usulsüzlükler yapıldığına ilgi çekiyor. Normal koşullarda site idarelerinin genel kurul yapmadan bütçe oluşturamadığını bildiren Erişen, “Dolayısıyla senede bir kez zam yapılmalı, yalnız uyanıklık yapıp, Temsilciler Meclisi’ne gidip ek bütçe çıkarıyorlar. Böylece gereksinim olmasa da sene içersinde ikinci bir zam yapıyorlar” dedi.

Erişen’in verilen bilgiye göre site idareleri en çok şu yolsuzluklara başvuruyor:

* Sayaç okuma firmasıyla anlaşıp sıcak su bedeli adı altında ek faturalar çıkarılıp geliri artırıyorlar

* Bankalara site aidatını taşımak amacıyla yüksek komisyon bedelleri alınıyor. Bu bedeller, faizi işletilip yöneticiler arasında pay ediliyor.

* Sitenin gereksinimleri amacıyla dışarıdan alınan gereksinimlere gereğinin üstünde bütçe çıkarılıyor. Bu bütçenin bir alanı yöneticilerin cebine kalıyor.

KONUT FİYATINDA AYLIK ARTIŞ % 12.4

Merkez Bankası mayıs ayına dair konut fiyat endeksini açıkladı. Buna göre konut fiyatları aylık bazda yüzde 12.4, senelik bazda ise yüzde 145,50 arttı. Böylece konut fiyatları senelik bazda rekorunu tazeledi.

ÖNCE İ’TİRAZ SONRA DAVA

Site idarelerinin yaptığı fahiş zamlara karşı site sakinlerinin hukuki haklarını Avukat Elvan Kakıcı Şimşek şu şekilde sıraladı: “Site aidatlarına site idareleri karar veriyor. Fakat site sakinleri idaresin toplantılarına katılıp, kararlarını takip etmeli. Böylece aksilik meydana çıkar çıkmaz itiraz edebilirler. Fahiş zamlar olursa site malikleri idare defterini isteyip incelesinler. Eğer usulsüzlükler belirleme ederlerse evvel idaree itiraz edip düzeltilmesini talep etsinler. Gereken yapılmazsa Sulh Hukuk Mahkemeleri’ne dava açsınlar. Bu tür davalar ortalama 3 duruşma sürüyor ve ortalama bir senede sonuçlanıyor.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.