Kategoriler
Genel

ZAM AÇIKLAMASI !

İş dünyasından asgari ücrete zam açıklaması: İlk rakam verildi: 5700 TL
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurusuyla birlikte Temmuz ayında asgari ücrete ara zam kesinleşti. Asgari ücret zammı amacıyla iş dünyasından mühim açıklamalar gelirken, ASKON Başkanı Aydın, asgari ücret zammı amacıyla “Bizim beklentimiz 5.500-5.700 bandında bir rakam” dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı ardından, “Ülkemizdeki her kesimi enflasyona ezdirmeme sözümüzü yerine getirmek amacıyla her fırsatı değerlendiriyor, her olanağı harekete geçiriyoruz. Asgari ücretin tekrar değerlendirilmesini istedim. Bakanlığımız belli sayıya göre işçi çalıştıran işletmeleri gözeten şekilde bir planlama yapacaktır. İnşallah en kısa sürede müjdeli bir haberi paylaşmak istiyoruz.” dedi. Erdoğan’ın açıklaması ardından Asgari Ücret Tespit Komisyonu, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin katılımı ile 29 Haziran Çarşamba günü toplanacak.

Peki iş dünyası asgari ücrete ara zam amacıyla neler düşünüyor? İşte oluşturulan açıklamalar…

İş dünyası Asgari ücrete temmuz zammı amacıyla yeşil ışık yaktı. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) asgari ücrete zam konusu ile alakalı mühim açıklamalarda bulundu.

Komisyonda işverenleri temsil eden TİSK idarei, “Asgari ücretin değerlendirilmesine yönelik mümkün bir toplantıda masada olacaklarını” bildirdi.
İTO’DAN ASGARİ ÜCRET ÇAĞRISI: MALİYETİ KAMU VE ÖZEL SEKTÖR BİRLİKTE KARŞILASIN

İstanbul Ticaret Odası Başkanı (İTO) Şekib Avdagiç de, zamdan doğacak maliyeti iş dünyası ve devletin birlikte karşılaması gerekliliğini söyledi.

Avdagiç yaptığı açıklamada, kamu ve özel sektöre birlik davetinde bulundu.

İTO Başkanı, temmuz zammına yönelik olarak, “Kamu ile özel sektör bir araya gelerek enflasyon karşısındaki kayıplarının telafisi amacıyla birlikte adım atmalı” ifadelerini kullandı.
HAK-İŞ’TEN ‘ENFLASYONUN ÜSTÜNDE ARTIŞ’ TALEBİ

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplanması davetinde bulundu.

Enflasyon üstünde bir artış beklediklerini söyledi.

Arslan, “Toplu sözleşmelerimizde yalnızca kamu çalışanları değil, ulusal idare çalışanlarını, üniversite çalışanlarını ve özel sektörde çalışan tüm emekçilerin haklarının korunması gerekiyor” ifadelerini kullandı.
ASO’DAN ASGARİ ÜCRET ÖNERİSİ: GIDA FİYATLARINDAKİ ARTIŞ DİKKATE ALINMALI

Asgari ücrete ara zam konusu ile alakalı sanayicilerden de ilgi çeken bir tavsiye geldi.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, zam seviyesi belirlenirken, TÜFE’nin değil, besin enflasyonunun öneme alınması gerekliliğini söyledi.

Özdebir, “Dar gelirli insanlar ücretlerinin büyük kısmını besinya harcamak mecburiyetinde kalıyorlar. Bu amaçla zamda genel fiyat artışları değil, besin fiyatlarındaki artış öneme alınmalı” diye konuştu.
ASKON: 5500-5700 TL

Anadolu Aslanları İş adamları Derneği Başkanı Orhan Aydın ise, “Özellikle şunu ifade etmek istiyorum. 2020 ve 2021 senesinde tüm ekonomilerde daralmanın yaşandığı dünyada Türkiye 5 milyon yeni istihdamla pandemi devresini geçirmiş oldu. Türkiye son iki yılda yüzde 20 istihdam artışı yaşadı.

Asgari ücretin etkisi olacaktır ama büyükşehirlerimizde asgari ücretli çalıştıran bir işletmemiz kalmamıştır. Bölgesel bazlı bir asgari ücretin. Büyükşehirlerde yüzde 40 artışa gereksinim olduğu. Gelişmekte olan illerimizde bir tık daha desteklenebildiği bir asgari ücret olursa biz iş dünyası olarak daha mutlu olacağız. Anadolu’daki geçim kaynaklarının İstanbul ve Ankara ile aynı olmadığı hepimizin malumu.

İstanbul’da asgari ücretli çalışanımız nerdeyse kalmadı. 5.500-6.000 bandına oturmuş bir istihdam var. Fakat buna karşın 6000 TL olduğunda işsizlikle karşılaşır mıyız muhakkak hayır. Bugün işletmelerimiz büyüyor. İşçi olmadan bir işverenin büyümesi mümkün değil. Bu süreci hepimiz feragat ederek geçireceğiz. Biz işverenler olarak işçimize destek olacağız. Bu devresi en az yarayla geçirmiş olacağız.” açıklamasında bulundu.

Aydın, asgari ücret zam seviyesi ile alakalı “Bizim beklentimiz 5.500-5.700 bandında bir beklenti. Bu da enflasyona yaklaşmış bir rakam olacak. 2021’in sonucunda enflasyona nasıl yedirilmediyse vatandaşımız inşallah yarınki karar da aynı şekilde olacaktır. Biz de işverenler olarak destekçisi olacağız.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir