Kategoriler
Genel

ZAM MÜJDESİ GELDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine sonrası yaptığı açıklamada, temmuz ayında maaşlara yeni bir iyileştirme yapılacağının sinyalini verdi. Önümüzdeki iki ayın enflasyon rakamlarının bugüne kadar açıklananlarla paralel olması durumunda, temmuz ayında memur ve emeklilere zam oranının yüzde 40’ı aşacağını belirtildi. Peki SSK emekli zammı 2022 ne kadar olacak? Temmuzda memurlara yüzde kaç zam yapılacak? İşte detaylar…

​Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası verdiği ‘asgari ücret’ müjdesini Haber7’ye değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine sonrası temmuz ayında yapılacak maaş zamlarıyla ilgili açıklaması hem memur hem emekli hem de asgari ücretli çalışanları heyecanlandırdı.

“ZAM YÜZDE 40’I AŞACAK”

Maaş zamları ile ilgili milyonların merak ettiği zam hesaplamasını yapan Özgür Kaya, mayıs ve haziran enflasyon rakamlarının beklentilere paralel gelmesiyle zam oranının yüzde 40’ı aşacağını vurguladı.

“OCAK AYINDA HEM MEMUR HEM EMEKLİLERE CİDDİ ARTIŞ YAPILDI”

Ocak ayında hem memur hem de emekli vatandaşların maaşlarına ciddi bir artış yapıldığını söyledi. Kaya, “Ancak aradan geçen 4 aylık sürede enflasyonda meydana gelen ciddi bir artış sonrası verilen zamlar eridi.” diye konuştu. İşte Kaya’nın açıklamaları; Temmuz ayında yılın birinci 6 aylık dönemine ilişkin enflasyon rakamları TÜİK tarafından açıklandıktan sonra tablo daha netleşecek.

TEMMUZDA ZAM YÜZDE 40’I AŞACAK

İlk önce yılın 4 ayına bakacak olursak, en son Nisan aynı enflasyonu açıklandı ve yüzde 7,25 oldu. Toplamda ise yüzde 31,7’ye gelmiş olduk. Önümüzde 2 aylık enflasyon daha var. Bu kalan 2 aylık enflasyonda yüzde 7 seviyelerinde gelirse Temmuz ayında otomatik olarak yüzde 40 ile yüzde 43 arasında bir zam meydana çıkmış olacak.

Memurlar, memur emeklileri, iş ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 40’ı aşan bir zam alacak. Fakat burada bir noktayı ayırmak gerekiyor. Memur ve memur emeklilerinde bir toplu sözleşme şartı var. Bu toplu sözleşmeden doğan yüzde 7’lik zamları şu an ceplerinde. Bunun üzerine enflasyon farkına bakılacak ve üzerine eklenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir