Kategoriler
Genel

ZAM MÜJDESİ

Memur ve emekliye temmuzda zam müjdesi
Çalışma Bakanı Bilgin; işçi, memur ve emekliler amacıyla yeni planlama yapılacağını açıkladı. Edinilen bilgiye göre, temmuz evveli emeklilerin katsasenearı artırılacak. Hem de memurlar, kamu işçileri ve emeklilerin maaşları, enflasyon farkı eklenerek ödenecek.

Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanı Vedat Bilgin, temmuz ayı amacıyla emekli ve memura zam sinyali verdi. Isparta Valiliği’nde düzenlenen iftar programında konuşan Bilgin, enflasyonist ortamda çalışanları ve emeklileri korumaya çalıştıklarına ilgi çekerek, “Isparta’dan bir haberi vermek istiyorum. Genellikle enflasyon sürecinin tahribatlarına karşı önümüzdeki temmuz ayında tekrar işçilerimizi, kamu çalışanları, memurları ve emeklilerimizi koruyacak planlamaleri yapacağımızın haberini vermek istiyorum” dedi.

KATSAYI ARTIŞIYLA DÜZENLEME

AKŞAM’ın edindiği bilgiye göre, temmuz evveli emeklilerin katsasenearı artırılacak. Hem de memurlar, kamu işçileri ve emeklilerin maaşları, enflasyon farkı eklenerek ödenecek.

Bakan Bilgin şu şekilde konuştu: “Bildiğiniz gibi geçen sene başında Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı siyasetler ile biz en düşük emekli aylığını 1500 liradan 2500 liraya getirmiştik. Hem de yüzde 30’un üzerinde enflasyon farkını sahibi olan bir artış gerçekleştirmiştik. Temmuzda da emeklilerimizi koruyacak aynısı bir planlamayi, şuandan haberini sizlere vermek istiyorum.”

Bilgin “Enflasyonun ağır yükünü biliyoruz. Bunun amacıyla sunduğumuz artış oranlarının erimemesi amacıyla bu inanılmaz süreçte sosyal koruyucu tedbirleri, politikaları uygulamaya devam edeceğiz” dedi. Alınan bilgiye göre, Bilgin’in sözünü ettiği memur emeklisinin maaşındaki düzeltmenin, katsayı artışına gidilerek yapılması gündemde. En düşük işçi emeklisi maaşında ise taban aylıkta tedavi yapılması düşünülüyor. Emekli Temmuz ayında ilaveten memur, memur emeklisi ve işçi emeklisinin maaşına enflasyon oranında zam yapılıyor.

ASGARİ ÜCRET PLANI
Asgari ücreti de Aralıkta tekrar gündeme alacaklarını bildiren Bilgin, “O tarih geldiği vakit tüm bu şartları öneme alarak tekrar asgari ücreti değerlendirirken de Türkiye’nin çalışanlarını koruyacak bir civarda belirleyeceğimizi şuandan ifade etmek isterim” diye konuştu.

ENFLASYONU YENMEDE KARARLIYIZ
Ekonomik şartların tüm insanların, çalışanların üzerinde bir baskı oluşturduğuna değinen Bakan Bilgin, şu şekilde devam etti: “Bunu aşacak güce sahibiz, bunu aşacak güç Türkiye’nin üretim gücüdür. Geleceğe karşı katiyen endişe duymuyoruz. Sorunumuz enflasyon. Bunu üretim artışıyla, dışsatımtan değer transferiyle, Türkiye’nin üretim ve dışsatım gücüyle, Türkiye’nin refahını artırarak enflasyonu yenme konusu ile ilgili kararlıyız. Uyguladığımız politikalar konusu ile ilgili güvenimiz var.”

İKRAMİYELER 27-29 NİSAN’DA HESAPLARDA
Bakanlık, 12 milyon emeklinin bayram ikramiyelerinin 27-29 Nisan’da hesaplara yatırılacağını açıkladı. İkramiye programıyla senede iki kere emekli vatandaşlara ödeme yapıldığı belirti edilen açıklamada, şu bulgular paylaşıldı: “4/A’lı işçi emeklileri amacıyla ödeme günleri 17, 18, 19, 20, 21 olanların 27 Nisan; 22, 23, 24, 25, 26 olanların 28 Nisan; 4/B’li Bağ-Kur emeklileri amacıyla 29 Nisan; 4/C’li memur emeklileri amacıyla ise hem bayram ikramiyeleri hem de mayıs ayı aylıkları 29 Nisan tarihinde ödenecek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.