Kategoriler
Genel

zam seviyesi

Emekli ve memurun zam seviyesi değişti
Temmuz ayında netleşecek emekli zammı ve memur zammı amacıyla belirleyici olacak Mayıs ayı enflasyon seviyesi açıklandı. Buna göre Temmuz zammı ile belli olacak emekli ve memur maaşları amacıyla zam seviyesi şuandan yüzde 35’i geçti.

Kira artış seviyesi, emekli ve memur Temmuz zammı gibi çoğu kalemde direkt olarak etkili olan Mayıs 2022 enflasyon seviyesi TÜİK yönünden duyuruldu. Emekli ve memur zammı ile Türkiye’de milyonlarca vatandaşın geliri yükselecek. Temmuz zammı amacıyla bundan sonra yalnızca 1 veri kaldı.

BİR TEK HAZİRAN RAKAMLARI KALDI
TÜİK yönünden belirtiler enflasyon rakamı ile 5 aylık maaş farkı netleşmiş olurken geriye yalnızca Haziran ayı enflasyon rakamları kaldı.

5 AYLIK ORAN YÜZDE 35,64 OLDU
Yılık ilk 4 ayında enflasyon artışı yüzde 31,71 olarak hesaplanmıştı.

Mayıs ayı enflasyon rakamının belli olması ile birlikte 5 aylık enflasyon toplamı yüzde 35,64 oldu. Yani şuandan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşına yüzde 35,64 seviyesinda zam oluştu.

MEMURA TOPLU SÖZLEŞME FARKI
Memur ve memur emeklilerinin zam hesabı ise daha değişik yapılıyor.

Memurlara ve memur emeklilerine ise toplu sözleşme kapsamında yüzde 7 zam ile bu senenin ilk yarısındaki enflasyonun yüzde 7.5’i aşan alanı kadar fark yansıtılacak.

Yani memur ve memur emeklileri amacıyla 5 aylık süreçte yüzde 35,14 seviyesinda zam seviyesi oluşmuş oldu.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?
Şu anda 2500 TL olan en düşük emekli maaşı 5 aylık oranda zamlanırsa 3391 TL seviyesina çıkacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.