Kategoriler
Genel

ZAM ZAM

Araç sahiplerine kötü haber! Otogaza bir büyük zam daha
LPG oto gaza bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 61 kuruş zam yapıldı.

Dün 33 kuruş zam oluşturulan LPG oto gaza bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 61 kuruş daha zam yapıldı.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’ndan (EPGİS) oluşturulan bildirime göre LPG Oto gaza, 2 Mart 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 61 kuruşluk zam yapıldı.

Bu gece yarısından itibaren geçerli olacak
EPGİS açıklamasında “Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı 02/03/2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; LPG Oto gazda 61 KRŞ/LT Pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur” ifadesi yer aldı.


Akaryakıt fiyatlarının hesaplanması
Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil bulunduğu Akdeniz pazarındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki farklılıklar baz alınarak rafineriler yönünden hesaplanıyor. Bu hesaplanma neticesinde dağıtım firmalarınca oluşturulan fiyatlar, reka’bet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre ufak farklılıklar gösterebiliyor.

Türkiye’de LPG ürün fiyatlaması ise Cezayir’de tespit edilen Sonatrach pazar fiyatları takip edilerek yapılıyor. Ürün fiyatı, toptancı marjı ile dağıtıcı ve bayii marjı, vergi evveli LPG fiyatının ana bileşenlerini oluşturuyor. Özel Tüketim Vergisi ve Katma Değer Vergisi ek edildiğinde nihai LPG fiyatına ulaşılıyor. LPG’de bu hesaplama neticesinde dağıtım firmalarınca oluşturulan fiyatlar, reka’bet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre farklılıklar gösterebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.