Kategoriler
Genel

ZAMLI MAAŞ

Milyonlara hem ikramiye hem de zamlı maaş müjdesi
Milyonların gözü kulağı bu ayki bayram ikramiyeleri ve Temmuz’daki ek zamlarda. Ramazan Bayram ikramiyesinin ödeme tarihi ve miktarlarına dair detayların yanı sıra memurlara ve emeklilere ek zam yanı ‘refah payı’ karara bağlanacak.

Çalışanlar ve emekliler amacıyla Nisan ve Temmuz, kazanç ayları olacak. Emekliler bu ay alacakları bayram ikramiyelerinde ödeme tarihlerini beklerken başka yandan Temmuz’da da milyonlar amacıyla ek zam söz hususu olabilecek. Başkan Recep Tayyip Erdoğan da kendine yöneltilen hem asgari ücret hem de başka çalışanlarla alakalı maaş zammına dair “Gerekli görüşmeler ve gereksinim halini” işaret etmişti.

Takvim’in haberine göre, Memurlar amacıyla ise zam, emekliler amacıyla zam + ikramiye ayı olan Temmuz’un kazanımlarının, ek iyileştirmelerle büyümesi bekleniyor.

NİSAN’DA EMEKLİ İÇİN RAMAZAN BAYRAMI İKRAMİYESİ
Nisan ayına gelinmesiyle beraber emeklilerin gözü bayram ikramiyelerine çevrildi. Bu sene Ramazan Bayramı 2-4 Mayıs’a denk geliyor.

EMEKLİLERİN BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATIRILACAK?
1 Mayıs Piyasa günü de Arefe. Bu amaçla bayram ikramiyeleri bu ay ödenecek, büyük bir olasılıkla de Nisan’ın 25’i ile 30’u arasında yatırılacak. İkramiye artışı amacıyla karar da bu ay verilecek.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?
Temmuz da hem memurların hem emeklilerin zam ayı. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ilk 6 aylık enflasyon seviyesinda zam verilecek. Memurlara ve memur emeklilerine ise toplu sözleşme kapsamında yüzde 7 zam ile bu senenin ilk yarısındaki enflasyonun yüzde 7.5’i aşan alanı kadar fark yansıtılacak.

Hem Ocak’ta emeklilere ve memurlara oluşturulan iyileştirmeler hem de Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ile AK Parti Grup Başkan Vekili Muhammet Emin Akbaşoğlu’nun daha evvel yapığı açıklamalar memurlara ve emeklilere ‘ek zam’ beklentilerini artırdı. Bunun amacıyla Haziran’da butona basılması bekleniyor. Aynı tarihlerde asgari ücrete ikinci bir zam yapılıp yapılmayacağı da karara bağlanacak. İkinci zamma vize çıkarsa, Komisyon’un Haziran’da toplanması bekleniyor.

2 AYDA YÜZDE 16.45
Bu senenin ilk 2 aylık döneminde TÜFE yüzde 16.45 olarak gerçekleşti. Memurlara ve memur emeklilerine yüzde 8.95 fark oluştu.

Böylece Temmuz zammı şuandan yüzde 15.95’e ulaştı. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ise 2 ayda yüzde 16.45 zam oluştu.

Piyasatesi günü Mart enflasyonu açıklanacak. Böylece zam seviyesi büyük ölçüde şekillenirken, kalan 3 veri beklenecek. Kesin zam seviyesi Temmuz ayı başında meydana çıkacak. Bu arada AA beklenti anketi açıklandı. Bu ankete katılan ekonomistlerin Mart ayı TÜFE tahmini yüzde 5.34 oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir