Kategoriler
Genel

zengin ediyor

Mersin’de üniversite öğrencisi gencin örtü altında yetiştirerek ilk hasadını yaptığı Türkiye’de çarkıfelek yada aşk meyvesi olarak malum passifloranın kilo fiyatı 100 ile 120 TL içinde satılıyor. Bir fidanın 10 yıl ürün verdiği, bir dönümde ilk yılda 300 kg, beşinci yıldan sonra 2 tondan fazla ürün alınabildiği kaydedildi.

Ankara’da Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği’nde eğitim gören 21 yaşındaki Fatih Serin, bir arkadaşı ile birlikte Mersin’in Erdemli ilçesinde ailesinin kullanmadığı serayı tropikal bir ürünle değerlendirdi.

Daha önce sebze dikilen serada çarkıfelek veya aşk meyvesi olarak malum passiflorayı dikip yetiştiren Serin, ilk hasattan 300 kilograma yakın ürün aldı.

Bir fidanın 10 yıl ürün verdiğini bir dönümde ilk yılda 300 kg, beşinci yıldan sonra 2 tondan fazla ürün alınabildiğini belirten Serin, meyvenin kilogram fiyatının 100 ile 120 TL arasında alıcı bulduğunu, perakende satışlarda ise bu rakamın 200 TL’ye kadar ulaşmış olduğuna dikkat çekti.

“3 TONA KADAR ÜRÜN ALINABİLİYOR” ortalama 9 ay önce çarkıfelek meyvesini serasında ektiğini belirten genç girişimci Fatih Serin, “Daha önce burada domates fasulye gibi ürünler ekiliyordu. Artık onlar pek bir getiri sağlamıyor. Bizde bir arayışa girdik. Avokado, mango şeklinde tropikal meyveleri denemek istedik en mantıklısı bize Çarkıfelek geldi. Avokadoyu biroldukça çiftçi ekti, üretimi arttığı için fiyatının düşeceğini düşündük. Şu an bunun piyasası çok bilinmediği için iyi.

Mersin’de ilk bizler diktik daha hemen sonra 3-4 çiftçi daha dikti. Antalya tarafında biraz daha fazla yetiştiriliyor, yavaş yavaş artıyor ihracatı yapılmaya başlandı. Bir dönümde ilk sezonda 300 ile 500 kilo arası bir hasat alınıyor, senede iki kez hasat yapılıyor, 3 tona kadar ürün hasat edilebiliyor. Kilogramı 100 ile 120 TL arasında gidiyor. Eğer kendiniz satmak isterseniz 150 hatta 200 TL’ye kadar satabiliyorsunuz kgını. Tane ile de satılabiliyor. 3 tanesini 15 ile 30 TL arasında satıyorlar. Piyasası bilinmediği için daha elastiki bir fiyat hakim” dedi.

“SAKİNLEŞTİRİCİ, UYKU sorunİ ÇEKENLERİN TERCİHİ” Meyvenin yurt dışında ‘passiflora’, Türkiye’de çarkıfelek, tutku veya aşk meyvesi olarak geçtiğine değinen Serin, “Sakinleştirici bir özelliği var. Şurubunu yapıp içenler var. Sinir hastaları da kullanıyor. Çayı demleniyor rahatlatıcı bir etkisi var. Uyku problemi çekip ilaç almak istemeyenler naturel yoldan bu meyveyi tercih ediyorlar” ifadelerini kullandı.

İlk hasatta 300 kilogram yöreında ürün almış olduğunı aktaran Serin, bir kısmını kendi sattığını bir kısmını da toptan verdiğini kaydetti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir