Kategoriler
Genel

zorunlu olacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, binalar için yeni sistemi ve değişikliği duyurdu. Yapılacak düzenlemeyle binalarda suyun daha tasarruflu tüketilmesi amacıyla sıhhi tesisat projelerinde lavabo musluk debileri dakikada 6 litre, duşlarda ise dakikada 8 litre ile sınırlandırılacak. Merkezi sıcak su sistemli binalarda sıcak su re-sirkülasyon pompası zorunluluğu getirilerek musluklarda her zaman sıcak suyun hazır olması sağlanacak. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde yapacağı değişiklikle binalarda lavabo musluk debileri sınırlanacak. Sıcak su re-sirkülasyon pompası kullanımı zorunlu olacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat müessese, 5-6 Şubat’ta Antalya’da düzenlenen “Yeşil Kalkınma Yolunda Türkiye” temalı istişare toplantısının sonuç bildirgesinde yer edinen “İklim dostu yeşil binaların yapımına öncelik verilmesi ve bu kapsamda teşviklerin artırılması” başlıklı madde kapsamında yapılacakları duyurdu. Bu kapsamdaki en önemli düzenlemelerden birini Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğünce hazırlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde yapılacak değişiklik oluşturuyor. Düzenlemede özellikle su tasarrufuna ilişkin alınacak tedbirler dikkati çekiyor.

Düzenlemeyle binalarda suyun daha tasarruflu tüketilmesi amacıyla, sıhhi tesisat projelerinde lavabo musluk debileri dakikada 6 litre, duşlarda ise dakikada 8 litre ile sınırlandırılacak. Kullanılacak armatürlerin de buna uygun olarak mahal listesinde yer alması sağlanacak. Merkezi sıcak su sistemli binalarda sıcak su re-sirkülasyon pompası zorunluluğu getirilecek. Böylece musluklarda daima sıcak suyun hazır olması sağlanarak tasarruf elde edilecek. Bahçelere damla sulama yöntemi şartıBakanlık, peyzaj projelerinde parsel bahçelerinin düzenlenmesinde de su tasarrufunu dikkate alacak.

İklime uygun nebat
Bu kapsamda bahçe düzenlemelerinde nebat seçimi, iklime uygun olarak yapılacak. Sulamada ise damla sulama yöntemi kullanılacak.

Yağmur suyu depolama sistemi
Öncelikle yağmur suyu depolama sistemindeki suyun kullanılması zorunlu olacak.

Yeni yapılacak havaalanı, hastane ve büyük alışveriş merkez’lere iç mekan projesi zorunluluğu
Yapılacak düzenleme ile iç mekan tasarımına dair “iç mekan projesi” zorunluluğu getirilecek. Buna gore, havaalanı, 300 yataktan büyük hastane, 20 bin metrekareden büyük avm binaları için mimar yada iç mimarlar tarafından iç mekan projesi yapılması gerekecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.