Kategoriler
Genel

ZORUNLULUK KALKIYOR MU ?

Maske takma z’orunluluğu tamamiyle kalkıyor mu? Bilim kurulu üyesinden heyecanlandıran açıklama

Geçtiğimiz zamanlarda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kapalı alanda maske tüketiminin kalkacağı şeklinde yorumlanan sözlerinin sonrası heyecanlandıran bir açıklama da Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan’dan geldi. İlhan, ‘Kapalı alanlardaki maske takmamayla alakalı bir grup rahatlamalar söz hususu olabilir.’ dedi.
Geçtiğimiz zamanlarda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Bilim Kurulu haftaya en mühim toplantısını yapacak” ifadeleri kapalı alanda maske z’orunluluğunun kaldıracağı şeklinde yorumlanmıştı.

Vaka adedinin 5 binin altına düşmesini değerlendiren İlhan, “Şu an geldiğimiz aşamada dünkü rakama bakarsak 4 bin 425 yeni vaka, ve’fat sayımızda da 20’nin altını görmüş haldayız. Tabi her şey bu tür, vatandaşlarımız da alakalı olmaya devam ederlerse, aşıları eksik olan vatandaşlarımız aşılarını tamamlarlarsa bu sürecin bu şekilde iyiye doğru yol alacağını söylemek mümkün.” diye konuştu.

RAMAZAN BAYRAMI’NA DİKKAT!
İlhan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

Bayram sürecinde alakalı bir şekilde geçirirsek bilhassa havalar ısınıyor, Ramazan Bayramı’nda büyüklerimizi ziyaret ettiğimiz yerlerde havalandırmaya ilgi edip, süreğen hasta olanların yanısıra kalabalık olarak bir arada olmamaya ilgi edersek yazın süreci daha da rahatlayarak atlatabileceğimizi düşünüyorum.

Şunu da söylemek lazım salgın hem ülkemizde hem de dünyada devam ediyor. Şu ana kadar 97 bin vatandaşımız hayatını kaybetti. İnşallah tabi bundan sonra bu tür bir proses görmeyeceğiz. Böyle vakalar görmeyeceğiz ama alakalı bir şekilde tedbirlere oldukça riayet ederek yola devam edersek, aşısı eksik olan vatandaşlarımız aşılarını olurlarsa, bilhassa 65 yaş üzeri süreğen hasta olan vatandaşlarımız aşılarını olmaya devam eder hatırlatma dozlarını olurlarsa inşallah çok yakın vakitte belki önümüzdeki hafta ortamında bu sayılar 2 binlerin altını görür. En muhimi vefat sayımız 10’un altındaki sayılara gelir. Rakamlar azaldıkça haluyla hepimiz öğrendik 15-20 gün sonra v’efat sayılarına da yansıyor. İnşallah yakın vakitte bu hal ve’fat sayılarına da yansıyacak inancındayım.

“KAPALI ALANLARDAKİ MASKE TAKMAYLA İLGİLİ BİR TAKIM RAHATLAMALAR SÖZ KONUSU OLABİLİR”
Biz de heyecanlıyız. Muhtemelen kapalı alanlardaki maske takma ile alakalı bir grup rahatlamalar söz hususu olabilir. Burada bilhassa maske takmak isteyen vatandaşlar varsa bunu da haklı görmek gerekiyor. İnsanlar kendine ilgi etmek isteyebilir takmak isteyebilir.

Bundan ileri aşamada kapalı alanlarda biraz daha rahatlamanın söz hususu olacağı ama uçak, tren, otobüs gibi uzun süreli seyahatlerde maskenin takılacağı, hastane gibi ortamlarda maskenin takılacağı sürecin söz hususu olma ihtimalini düşünüyorum.

Önümüzdeki hafta okullar açılacak. Okullarda acaba daha alakalı olunabilir mi nasıl önlemler olabilir şunlar da büyük ihtimalle çalışmaların hususu olacaktır. Yerli aşımız TURKOVAC’a da yurttaşların ilgisi fazla. Aşının ne kadar ilerlediği ile alakalı bir bilgilendirme söz hususu olabilir.

Umuyorum önümüzdeki haftaki Bilim Kurulu sonrası genellikle çarşambaları oluyor inşallah güzel haberlerle vatandaşlarımızın karşısında olma arzusundayız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir